Reportáž: Velikonoční jarmark 2016

24.3.2016

Velikonoční jarmarkV sobotu 19. března uspořádalo Městské kulturní středisko Lázně Bělohrad Velikonoční jarmark. Ten byl součástí Velikonoční výstavy, která v Památníku K. V. Raise probíhá od 11. března. Kromě řady stánků nechyběla ani dobrá muzika, o kterou se po celou dobu starala country kapela Nou Bend.

Připravené bylo i překvapení pro ty nejmenší. Od 14 hodin byla na programu pohádka v podání loutkového divadla Bodi Jaroměř. A pro děti, které nechtěly jen pasivně sledovat dění, byla připravená výtvarná dílna s velikonoční tématikou, pod vedením Růženy Bičišťové. Nechyběla ani ukázka pletení pomlázky. Kdo chtěl, mohl si pod odborným dohledem, uplést pomlázku sám. Oči dětí i dospělých rozzářily skleněné figurky, které na místě vyráběla Zdeňka Štrohalmová. Velikonoční výstava v Památníku K. V. Raise potrvá do 27. března a můžete na ní vidět především práce dětí ze ZŠ K. V. Raise a dětí z Bělohradské MŠ. Při pohledu na práce dětí si připomeňme, že Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem v roce. Připomínají z mrtvýchvstání Krista. Popeleční středa zahajuje období předvelikonočního půstu. Následuje šest postních nedělí, z nichž první se nazývá Černá, druhá Pražná, třetí je Kýchavná, následuje čtvrtá Družebná, pátá Smrtná a poslední šestá je Květná. Po postních nedělích následuje Svatý týden, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Hod Boží velikonoční a vše je zakončeno Pondělím velikonočním.

Kamera a střih: Luděk Vondrouš, komentář četl: Oldřich Havlíček