Zpráva z tisku: Pod Zvičinou se opět hraje, zpívá a tančí

19.6.2012

MFF 2012„Všichni ti drobní lidé zasluhují našeho obdivu a vděčnosti. Oni nám vychovali národ, oni mu vštípili pracovitost a trochu po všem dobrém a krásném.“ – Slova Karla Václava Raise (*1859–†1956) z pamětní tabule v památníku v Lázních Bělohrad velice „stylově“ ozvláštnila čtvrteční vernisáž výstavy „Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy“, která předznamenala slavnostní zahájení již 38. folklorního festivalu Pod Zvičinou.

 

 Tematické zaměření, obsah i dosavadní „osudy“ 14 panelů s prezentací tradic lidového roku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přiblížil přítomným Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR. Učinil tak v již vzpomenutém Památníku Karla Václava Raise, za přítomnosti lidí, kteří „zasluhují našeho obdivu a vděčnosti“ – členů Národopisné folklorního souboru Hořeňák, jenž díky rodině Rychterových již téměř čtyři desetiletí udržují a z generaci na generaci předávají lidové tradice nádherného kraje Pod Zvičinou.

    První programový blok čtyřdenního festivalu „Zpívejte, vejskejte“ si Bělohraďané a lázeňští hosté mohli vychutnat od 7 hodiny večerní v areálu minigolfu na okraji Anenský slatinných lázní. V téměř dvouhodinovém „proudu“ hudby, zpěvu a lidových tanců se jim nejdřív představil domácí NS Hořenák, na něj navázaly soubory z Polska, Rumunska a Srbska; program uzavřelo vystoupení Dětského folklorního souboru Hořeňáček z Lázní Bělohrad.

    O kvalitní podívanou se postaraly vskutku všechny soubory, a to díky specifické „kombinaci“ jejich různého „stáří“. Souboroví „metuzalémové“, kteří toho hodně pamatují a mají ve svém repertoáru především folklorní „klasiku“, datují své narození v hloubce minulého století – bělohradský Abraševič v roce 1905 (!), bělohradský Hořeňák (1949) a nowosadský Sadeczanie v roce1963… „Mladíci“– Hořeňáček vznikl v roce 1975 a rumunský Plaiurile Crisului Repede existuje teprve od ledna 2008. Spontánní, dramaturgicky, hudebně i tanečně vytříbená vystoupení ocenilo publikum zaslouženým potleskem.

     Letošní 38. folklorní festival Pod Zvičinou pokračuje v Lázních Bělohrad pátečními dopoledními výchovnými koncerty pro žáky, večerní programy zahrnují vystoupení pro lázeňské hosty i obyvatele města. V sobotu a neděli se hlavní festivalové dění přenese do zámeckého parku, kde kromě již zmíněných souborů vystoupí i olomoucký Dunajec, rožnovská Javořina, pacovský Strážišťan a pardubická Lipka.

     Jak zdůraznila ředitelka festivalu Zdeňka Rycheterová, bez obrovské pomoci, kterou organizátorům festivalu poskytuje město a především jeho starosta Pavel Šubr, si nedovede představit, že by se takhle kvalitní a zajímavou akci dařilo dlouhodobě udržet při životě. Zejména současná ekonomická krize prověřuje upřímnost a hloubku vztahu každého člověka k folkloru. Pan starosta je jedním z těch, který o folkloru jen nemluví, ale aktivně pomáhá jeho rozkvětu v regionu pod Zvičinou.
 
Připravil: Folklorní sdružení ČR

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad