Zpráva z tisku: Žákovský parlament má čisté politiky

7.2.2013

Žákovský parlamentDočkali jsme se! V parlamentu konečně zasedli nezkorumpovaní politici. Bohužel, není řeč o Parlamentu ČR, ale o žákovském parlamentu Křečci LB, který funguje v Základní škole K.V.Raise.

 

 

Právě zde zprovoznili ve středu Regionální konzultační centrum pro školy z celého Královéhradeckého kraje.

Bělohradská základka se tak stala konzultačním, poradenským a kontaktním místem pro základní školy, které mají žákovský parlament a budou mít zájem o metodické materiály a nové nápady, jak se školním parlamentem pracovat.

„Záměr je takový, že bychom poskytovali metodickou pomoc, nabídli ukázku toho, jak náš parlament pracuje. Máme i spoustu materiálů, které budou prodejné. Počítáme i s nejrůznějšími workshopy," upřesňuje ředitel školy Jaroslav Jirásko.

Jak dál?
Bělohradská základní škola zřídila svůj první žákovský parlament již v roce 2001.

„Původní ideály se postupně ztrácely a my jsem hledali impuls jak dál. Po zapojení do projektu Respektující žákovský parlament se členové parlamentu stali opravdovým týmem spolupracujícím na proměně školy. Zapojeni jsou žáci od 4. do 9. třídy, jejichž koordinátorkou je Martina Vondráčková," upřesňuje ředitel.

Ten vidí hlavní přínos v tom, že žáci se naučili komunikovat, samostatně vytvářet projekty pro spolužáky a prezentovat svoji práci. Osvojili si i cenné zkušenosti od svých kolegů z ostatních škol.

„Projekt rozvíjí demokracii, děti mohou otevřeně projednávat své plány, organizovat akce, motivovat své spolužáky. Důležitá je i konzultace, předávání si zkušeností," míní koordinátorka Martina Vondráčková, která ve škole vyučuje český jazyk a dějepis.

Žákovský parlament Křečci LB zasedá každé druhé úterý a má za sebou celou řadu aktivit, počínaje vymezením představy „ideálního parlamenťáka" přes mapování školy a rozdělení rolí jednotlivých členů.

Šéfuje mu deváťačka Barbora Labíková. „Jsem členkou parlamentu od třetí třídy, a je pravdou, že v poslední době jsme nic neprosadili. Po zapojení do projektu Respektující žákovský parlament začal být parlament opět funkční. Poučili jsme se a chceme k aktivitě vyburcovat i naše spolužáky. Organizujeme pro ně různé akce, hry, olympiády," popisuje Barbora.

Spolupráce
Škola spolupracuje s pražskou společností Centrum pro demokratické učení (CEDU), která stála za realizací projektu Respektující žákovský parlament, jenž je zaměřen na rozvoj demokracie a spolupráci žáků různého věku. Zprovoznění konzultačního centra v Bělohradě byl přítomen zástupce společnosti Tomáš Hazlbauer.

Informoval o tom, že šedesát procent základních škol má školní parlament. Do zmíněného projektu se zapojilo třináct partnerských škol – z každého kraje jedna. Co nově otevřené konzultační centrum nabídne?

„Jednak metodické materiály týkající se fungování parlamentu a zápisníky pro žáky. Dále prezentaci akcí. Děti se mohou přijít i s učiteli podívat na bělohradskou školu, jak zde zasedá parlament, co řeší a jak. To je velice efektivní," tvrdí Tomáš Hazlbauer.

A učitelé? Přítomní zástupci škol z Jičína, Sobotky, Nové Paky, Hořic, Náchoda, Hradce Králové i Bílé Třemešné se shodují, že se především přijeli inspirovat. Na mnohých školkách parlament mají, ale chybí nápady, motivace.

Činnost bělohradského žákovského parlamentu okomentoval i starosta města Pavel Šubr.
„Zajímavá zkouška demokracie, která má smysl."


Autor: Iva Kovářová

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad