Reportáž: KupKolo Podkrkonošský maraton 2017

18.8.2017

Podkrkonošský maratonMěsto Lázně Bělohrad není známé jen jako lázeňské město, ale také jako město sportu. Každoročně se zde konají velké sportovní události, mezi které patří i Podkrkonošský maraton horských kol. Letošní ročník se uskutečnil v sobotu 12. srpna.

Na téměř osm set účastníků čekaly tratě 50 a 90 km. V 10 hodin se na trať 90 km vydalo 158 cyklistů. A zatím co se padesátkáři chystali na start, zeptali jsme se několika z nich, proč oni jedou Podkrkonošský maraton. Na trať 50 km se závodníci vydali v půl jedenácté. Po tradičním okruhu městem pokračovali na Byšička, Červenou Třemešnou, Dachova, Lužany, Hřídelec a zpět do zámeckého parku v Lázních Bělohradě. Devadesátkáře čekala největší zkouška na Zvičině. Sem na prvních dvou místech přijeli Petr Adámek a Lukáš Drejsl. S malým odstupem je stíhali Daniel Polman, Matouš Kozák a Michal Vlášek. Jejich sjezdařské dovednosti prověřil i nový úsek nedaleko miletínských lázní na přibližně čtyřicátém kilometru. Tady už byl ve vedení Lukáš Drejsl před Petrem Adámkem. Na dalších místech jedoucí Michal Vlášek a Daniel Polman na vedoucí dvojici už ztráceli. A zatím co se na 90 km trati stále bojovalo, nejlepší padesátkáři už byli v cíli. Za 1 hodinu 48 minut a 33 vteřiny dojel na 1. místě Lukáš Hofman. Pouhou vteřinu za nim zaostal Jakub Mokrý a o dalších 6 vteřin později dojel Michael Kubín. Pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program, který zahrnoval také dětské závody. Vyhrát zajímavé ceny se dalo i pomocí vložené taneční soutěže. Lukáš Drejsl byl nejrychlejší na trati 90 km. Stačily mu na to 3 hodiny 49 minut a 33 vteřiny. Druhý pak dojel Petr Adámek se ztrátou 2 minuty 45 vteřin a třetí Daniel Polman. Nejstarším účastníkem KupKolo Podkrkonošského maratonu byl Petr Jaroš z týmu Elektrospoj. Jeho ročník narození je 1944. Nejmladším byl 12 letý Jakub Elbadri.

Kamera a střih: Luděk Vondrouš, komentář četl: Oldřich Havlíček