Tisková zpráva - Slavnosti písní a tanců

23.6.2010

MFF 2010Letošní Slavnosti písní a tanců Pod Zvičinou v Lázních Bělohradě, které  proběhly 17. – 20. června jako 36. ročník mezinárodního folklorního festivalu, zaznamenaly další úspěch – zúčastnilo se ho skoro 400 účinkujících ze 13 souborů z Čech (Jitřenka Český Krumlov,  Kytice Praha-Letňany, Rosénka Praha, Hořeňák a Hořeňáček Lázně Bělohrad), Moravy (Beskyd stará garda a Malý Beskyd ze Zubří, Kyjovánek Kyjov),  Rakouska (Brunn am Gebirge), Maďarska (Kéve), Polska (folklorní soubor Anny Markiewiczové) a Ruska (Garmonia). Stalo se tak v roce 35. výročí vzniku Hořenáčku a 61. výročí založení hostitelského souboru Hořeňák.

Záštitu nad letošním ročníkem převzali hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (v jeho zastoupení byla přítomna předsedkyně výboru pro kulturu a památkovou péči Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Václava Domšová), další zavítali osobně - 1. místopředsedkyně Senátu ČR Alena Gajdůšková (ta zvlášť veřejně ocenila Zdeňku Rychterovou), houslový virtuoz Jaroslav Svěcený a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.  Mezi hosty letošního ročníku pak byla mj.  i  Milena Černá, ředitelka  Nadace Olgy Havlové  z Výboru dobré vůle. Při slavnostním večerním sobotním  pořadu  ocenil předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica Milana Rychteru, o němž se hovořilo jako o mozku Hořeňáku, u příležitosti jeho padesátin  za obětavou práci pro folklor.  Hostitelé Hořeňák a Hořeňáček mají absolutorium na jedničku za výběr  souborů (patřily k těm kvalitním tak, jak to je v Lázních Bělohradě na Slavnostech pod Zvičinou  tradicí), za jejich výborná a početným obecenstvem mimořádně příznivě přijímaná vystoupení a konče technickým zázemím; to všechny hostující  soubory oceňovaly. Mějme na paměti, že festival je už čtyřdenní!  Připraven byl kvalitní program i podklady o všech hostujících souborech, v nichž našli návštěvníci – a že jich bylo tradičně opravdu hodně -  jak  základní informace, tak připomínku  významných osobností daných regionů i úspěchů hostujíícch souborů.  Zpestřením festivalu byla i tradiční společná mše za účasti krojovaných souborů pod širým nebem před Fričovým muzeem  (jí se zúčastnil i předseda FoS ČR  Zdeněk Pšenica), Polka rallye na nádvoří před zámkem, průvod městem, vystoupení souborů na hlavním náměstí i v zámku (ta hlavní vystoupení se odbývala v amfiteátru zámeckého parku). Proto dovolte víc o Hořeňáku a Hořeňáčku, rodinném stříbru Lázní Bělohradu:

Vedoucími Hořeňáku  jsou loňský sedmdesátník Jindřich Rychtera s manželkou Janou (obětavě a  pečlivě vede mj. souborové kroniky). Vedoucím taneční složky Hořeňáku a choreografem je  jejich syn Milan Rychtera. Vedoucí Hořeňáčku  je Milanova manželka  Zdeňka Rychterová;  v souboru tančí i jejich děti Lukáš a Michaela.   40členný Hořeňák včetně 12členné muziky organizoval  včetně letoška 36 ročníků Mezinárodních slavnosti písní a tanců "Pod Zvičinou", třetí nejstarší folklorní festival v Čechách (po Mezinárodním folklorním festivalu Červený Kostelec a Chodských slavnostech v Domažlicích), účastnil se mnoha přehlídek (např. jen na festivalu "U nás na Náchodsku" byl 19krát) a natočil svůj vlastní film.  Nejde dost dobře jen vyjmenovat všechna vystoupení, která soubor měl, ani nejdou uvést všechny diplomy a čestná uznání. Tak vybereme z loni tiskem vydané publikace (i  která je i na oficiálních webových stránkách města Lázně Bělohrad http://www.lazne-belohrad.cz/kultura/horenak  V sedmi souborových kronikách jsou do letošního června záznamy o neuvěřitelných 2773 vystoupeních (nepočítaje vystupování na letošních Slavnostech Pod Zvičinou), do zahraničí vycestoval 70krát, vystupoval ve víc než čtyřicítce zemí Evropy a Asie, ale také v Brazílii, USA a Kanadě - stačí si na webu zadat např. http://www.youtube.com/watch?v=ufiC-vUv8Eg  . Kromě toho, že je držitelem státních vyznamenání "Za vynikající práci", „Za zásluhy o výstavbu", diplomu České mírové rady, ceny České hudební společnosti, Čestného uznání za reprezentaci na XIII. ročníku světového festivalu v Kanadě od C.I.O.E.F.F. a I.O.F.,  se podílel i na vydání knih „Hudci, milí hudci", „České lidové kroje" (1995) a „Turistické perly" (2000). Jen v roce 2009 Hořeňák vystupoval v Chorvatsku a  Německu, Hořeňáček v Bulharsku. V tomto roce jsou  plánována vystoupení v Belgii a Dánsku,  Hořeňáček pak pojede do Chorvatska. Kromě toho je soubor pozván na letošní 7. ročník mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark, kde uvede svůj program nastudovaný k 60. výročí souboru.

Hořeňáček od doby svého založení dosáhl mnoha úspěchů na národních přehlídkách i dětských folklórních soutěžích. V zahraničí vystupoval 16krát a účinkoval na festivalech "U nás na Náchodsku", ve Strážnici, Šumperku, Luhačovicích, Kyjově, na zemské přehlídce v Pardubicích i jinde. Zabývá se zpracováním lidového umění (písněmi, tanci a dětskými hrami), na jejichž podkladě se rozvíjí dětskou hudebnost, rytmické cítění a pohybovou kulturu. Ve svém repertoáru má písně a tance z Podkrkonoší i  podhorských oblastí Čech.

Josef Krám

 

zpět



Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad