Zpráva z tisku: Lázně ozdobí velryba se šlechtickým původem

10.7.2020

VelrybaČtrnáct dní, dvacet pil, deset litrů benzínu a 400 let starý kmen. To je výčet prací a položek, které stály za prací řezbáře Jana Paďoura a jejichž výsledkem je dvou a půl tunová velryba. Ta se ve čtvrtek na korbě náklaďáku vydala na svoji plavbu z jaroměřského ateliéru do svého nového útočiště - Lázní Bělohrad. A s sebou si vzala i svůj šlechtický rodokmen.

 

„Dřevo, ze kterého jsem velrybu vytvořil, pochází z lesů Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Je to tak vlastně taková malá šlechtična. A jedná se o 400 let starý dub, který zde několik let ležel po vývratu," řekl u nakládky ke svému dílu řezbář Jan Paďour, který se v kraji proslavil hlavně surikatami na královédvorském kruhovém objezdu.Velryba, jež se zařadí po bok dalších dřevěných děl v lázeňském městečku, vystřídá svoji předchůdkyni. „Stávající velryba už v lázních dožila. Byla totiž z topolového dřeva, které tolik nevydrží. Výhodou dubu je, že má dlouhou životnost. A když se o toto dílo budou místní dobře starat, vydrží několik desítek let," řekl Jan Paďour a k samotné soše uvedl, že nejtěžší na celé zakázce byla manipulace s kmenem a kompletace celého díla, jež na šířku měří 2,8 a na délku 3 metry: „Nejhorší bylo nasadit ocas, který váží 150 kilogramů. Sám bych to nezvládl."

Na objednávku radnice

Dřevěnou dubovou velrybu za šedesát tisíc si objednala bělohradská radnice. „Menší velryba u našeho rybníka začala hnít, nyní je provizorně opravená. Rozhodli jsme se ale že ji nahradíme a u dřevořezbáře z Jaroměře pana Paďoura objednáme velrybu novou, kterou budeme dnes instalovat," řekl k neobvyklé zakázce starosta města Lázně Bělohrad Pavel Šubr.

Nový prvek vystřídá původní dřevěnou velrybu u rybníka Pardoubek v místech nazývaných brtevská pláž. Podle starosty je velryba oblíbeným herním prvkem, který okupují především děti. Je součástí výzdoby nenáročné stezky, která Pardoubek lemuje a je dlouhá necelé dva kilometry. Při procházce zde můžete obdivovat nápadité dřevěné skulptury od Roberta Musila z Hořic, Jana Paďoura z Jaroměře a Jaroslava Suchardy z Valdic.

Samotný rybník je neodmyslitelnou součástí lázeňského města. Rozkládá se na téměř třech hektarech a jeho jméno bylo odvozeno od pár doubků vysazených na hrázi.

Autor: Iva Kovářová, Petr Vaňous

Zdroj: Jičínský deník

 

 

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad