Zpráva z tisku: V Bělohradě předláždí náměstí a zateplí mateřské školy

26.1.2011

Znak městaLázně Bělohrad – Radnice upustila od původního záměru kompletně zastřešit autobusové nádraží v centru lázeňského sídla.

„V rámci úspor se pustíme pouze do jeho předláždění a vybudování nového přístřešku za 1 mil. pro cestující,“ říká k letošním investicím starosta Pavel Šubr. Snahou města pro letošní rok bude zateplení dvou mateřských škol, městských bytů v Kotykově aleji a dokončení chodníku k Horní Nové Vsi v celkovém objemu 13 milionů korun.

„Město žádalo na tyto akce o dotace, zatím je vše na dobré cestě. Pokud budeme uvedené projekty realizovat, musíme do nich vložit velkou část našich prostředků, a tím pádem odsuneme jiné záměry, plánované v rozpočtu,“ uvedl Pavel Šubr.

Domnívá se, že je důležité využít možností dotací, a upozorňuje, že například zateplení mateřských škol by následně přineslo značné úspory v hrazení energií.

Proto březnové zastupitelstvo musí rozhodnout, kam vloží finanční prostředky; na všechny plánované investice totiž peníze rozhodně nebudou. Mezi dalšími plány Bělohradských je vybudování chodníků a parkovacích stání na sídlišti, realizace kanalizace v Nerudově aleji. Radnice chce pořídit i nové zařízení na sekání příkopů.

Letos budou Bělohradští hospodařit zhruba s 48 miliony korun.

„Jsme rádi, že město má k dispozici 120 bytů, což mu do rozpočtu přináší určité prostředky. Plánujeme jejich postupnou renovaci, v první vlně výměnu oken v bytech v Lázeňské ulici, v hasičské zbrojnici v Horní Nové Vsi a ve zmíněné Kotykově aleji. Na radě jsme řešili i výši nájemného. V letošním roce jej nebudeme měnit, ale od 1. ledna 2012 dojde k pravidelnému ročnímu nárůstu o koeficient inflace. Skok nebude příliš velký a bude jen na nájemnících, zda budou navýšení respektovat nebo budou hledat bydlení jinde,“ míní Pavel Šubr.

Informuje nás, že zatím nedošlo k žádnému posunu co se týče přestavby zdejšího zámku. Na březnovém zasedání zastupitelstva by měla firma Sherydan ve spolupráci s firmou Asklepion předložit způsob financování celého záměru.

Starosta Pavel Šubr se v minulých dnech zúčastnil valné hromady Sdružení lázeňských míst, v němž je zaregistrováno 36 měst z České republiky. „Po komunálních volbách došlo k výměně řady starostů a tím i změnám ve správní radě, ze které odešlo šest z osmi členů. Jednání bylo velice složité, volili jsme také nového předsedu. Nakonec jsme se domluvili, že post bude zastávat starosta města Třeboně, kde má sdružení své sídlo. Já jsem zůstal členem správní rady,“ informuje nás Pavel Šubr.

Zájem velkých lázeňských měst
Je potěšen, že zájem o činnost společenství projevily velká lázeňská města jako Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Karviná a Poděbrady, jejichž zástupci se stali členy správní rady. Sektor slíbily podporovat i Teplice. A jaký je přínos členství konkrétně pro Bělohrad?

„V minulých letech sdružení domluvilo s ministerstvem pro místní rozvoj dotační program a my jsme jeho prostřednictvím získali například dotace na stavbu chodníků, opravu komunikací, koupili jsme techniku na údržbu parku. I když přísun subvencí skončil, sdružení jednoznačně pomáhá prosazení zájmů lázeňských míst a nyní bychom měli získat i peníze na propagaci. Neopomenutelná je výměna zkušeností s ostatními lázeňskými centry,“ zdůrazňuje šéf bělohradské radnice, který měl možnost v rámci společenství navštívit lázeňské komplexy v zahraničí, což hodnotí jako velice přínosné.

Převzato z jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad