Tradice jsou národní stříbro

20.6.2017

MFF 2017Letošní 43. ročník Mezinárodního festivalu pod Zvičinou je za námi. Festival byl úspěšný. Soubory které do Bělohradu přijeli či přiletěli z velké i malé dálky měly obrovský úspěch, což potvrzuje i velká návštěvnost diváků.

 


V letošním roce jsme nemuseli řešit ani žádný závažnější problém. Z pohledu zdravotního byl téměř klid, jen dvě zahraniční účastnice byli ošetřeny lékařem (jednalo se o angínu), a samozřejmě řada třísek v nohám Indických tanečnic, které tančily bosé. Zde samoošetření probíhalo ihned za jevištěm.

Pojďme si festival zrekapitulovat v číslech.

  • Festival trval 5 dnů.
  • Zúčastnilo se 7 zahraničních skupin (Indie, Kostarika, Kanadští skotští dudáci, Kanadský taneční soubor, Bosna a Hercegovina, Gruzie a Maďarsko) a 7 českých souborů (Slovácký krúžek - Morava; Portáš - Valašsko; Furiant - Jižní Čechy; Formani - Východní Čechy; Verpán - Střední Čechy a soubory pořádající festival - Hořeňák a Hořeňáček)
  • Bylo uspořádáno 18 pořadů.
  • Počet krojovaných účinkujících 400, nekrojovaných 100, a 20 šermířů.
  • Počet diváků, kteří shlédli některý pořad kvalifikovaně odhadujeme na 6600.

Festival oceňoval:

Cenu nejvyšší, Cenu festivalu získal soubor Furiant a krásná cena - podkrkonošský keramický džbán odjížděl do Českých Budějovic.

Cena starosty odlítala do Kostariky se souborem Fiesta Tica.

České soubory užili spoustu legrace, když vařili soutěžní kotlíkový guláš. Diváci rozhodli o vítězi, kterým se stalo družstvo Miloš tým ze souboru Portáš.

Festival uspořádal soutěž Miss Pod Zvičinou, kde byli zastoupené všechny soubory. Odborná porota měla opravdu nelehký úkol, ale vybrat museli. Miss Pod Zvičinou 2017 se stala Eva Mikuláštíková z Portáše.

Voblíbené soutěži Polka Rallye, která je zapsaná i do České knihy rekordů zvítězili v kategorii:

  • Krojovaní: Zajíček Radim s partnerkou Pavlou Zajíčkovou,
  • Nekrojovaní: Jan Šveňha s partnerkou Terezií Imrichovou,
  • Děti: Jan Zahrádka s partnerkou Adélou Turkovou.

Dovolte mi ukončit festival myšlenkou pana Vlastimila Harapese, který festivalu popřál se slovy „ Tradice jsou jako národní stříbro a musí se udržovat a zároveň leštit, aby neztratili svůj lesk." Mistře děkujeme za Vaši přízeň a krásná slova.

Ing. Zdeňka Rychterová, ředitelka festivalu

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad