Zpráva z tisku: Pobyt Itala Angela se už rychle blíží ke konci

11.7.2013

AngeloHelena Hronová je hostitelskou matkou. Přihlásila se do projektu AFS a pečuje po celý rok vždy o jednoho zahraničního studenta. První byl Marko, pak Onur z Turecka, letos je to Angelo z Itálie.

 

 

Jejich soužití a Angelův život v Česku vám přiblížíme prostřednictvím deníčku Heleny Hronové.

Výlet do Belgie jsme si krásně užili i přes špatné počasí. Nejvíce se nám líbily Bruggy a velmi nás zaujala válečná muzea v Yperu a okolí. Po návratu domů začal čas nějak rychle utíkat. Angelo podnikal akce se spolužáky a ostatními AFS studenty, nebo jsme spolu poznávali památky v okolí, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, přehradu Les království a hospitál Kuks (na vloženém snímku), kde jsme potkali thajskou studentku Ploy a její hostitelské rodiče. O velikonočních prázdninách si Angelo pod dohledem Patrika upletl pomlázku a také si vyrobil a ozdobil originální velikonoční perníčky. Patrik byl trochu zklamaný, že na pondělí byl Angelo pozvaný spolužáky do Nové Paky, kde si s nimi koledování pěkně užil a domů přinesl plný ruksak pochoutek a vajec.

Kluci si spolu moc dobře rozumí a z toho mám velikou radost. I Angelo má na mě stejné poznámky jako jeho čeští bratři. Na jedné ze společných cest jsem chtěla natankovat, jenže jsem zahnula moc brzy a musela jsem ujet velký kus, než bylo možné se otočit. A tak jsem si v autě hlasitě nadávala, jak jsem hloupá. Když jsem ztichla, Angelo poznamenal: „To víš, už jsi stará!" „Ty jsi ale drzý chlapec!" napomenula jsem ho, ale v duchu jsem se smála, protože přesně tohle by mi řekl Jakub nebo Patrik. Je vidět, že Angelo už je doopravdy náš. A nejúžasnější na tom je, že spolu komunikujeme jenom v češtině a on mluví opravdu skvěle.

Výlety a setkání
V polovině dubna, v sobotu 13., jsme vyrazili na AFS ples do Prahy. Pražští dobrovolníci ho připravili v krásném sále Na Marjánce. Sešli se tu skoro všichni zahraniční studenti. Někteří si připravili hudební nebo taneční vystoupení. Koordinátorka hostitelského programu Monika Janovská všem předala šerpy jako upomínku na jejich AFS rok v České republice. A potom – stejně jako na našich maturitních plesech - následovalo sólo pro studenty a jejich rodiče, a tak Angelo musel se mnou na parket. Sešlo se i hodně dobrovolníků a byla příležitost si po delší době pěkně popovídat, zatímco Angelo si večer užíval se svými kamarády. Mělo to jedinou chybičku - nemohli jsme zůstat v Praze do rána, protože v neděli dopoledne Angelo odjížděl se školou na výlet do Velké Británie a na něj se hodně těšil. Ještě v noci jsme tedy vyrazili na cestu do Bělohradu.

Hned po jeho návratu z Anglie jsme cestovali do Nitry, kde se Angelo seznámil s AFS studenty, kteří přijeli na svůj rok na Slovensko, a také se slovenskými dobrovolníky. Hlavně děvčata se mu líbila a strávil se všemi hezké dva dny. A já jsem celé dny povídala se svou kamarádkou Majou, kterou jsem poznala na Eva Exchange, výměnném programu pro hostitelské maminky, a u ní jsme také bydleli.

Pohodový den
Byl to krásný relax! Cestou zpět jsme se zastavili u Jakuba v Brně. Podnikli jsme výlet do Křtin, obdivovat Santiniho kostel, a na Macochu. Celý pohodový den završil koncert „Perly swingu" Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Na čarodějnice se Angelo chystal do Nové Paky za svými spolužáky. Se smutkem si uvědomuji, že už nám zbývají jenom dva měsíce, zamačkávám slzu.

Helena Hronová

Zdroj: Jičínský deník

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad