Zpráva z tisku: Vernisáž obrazů Jaroslava Kuglera neunikla pozornosti

11.7.2012

Vernisáž výstavy obrazůPřed čtyřmi lety se představil v Památníku Karla Václava Raise v Lázní Bělohradě se svými obrazy rodák z tohoto města, žijící svůj dospělý život v Nové Pace, Jaroslav Kugler.

 

 

Minulou sobotu si tuto výstavu, kterou ještě doplnil obrazy malířky Ivety Vágenknechtové a fotografiemi Jiřího Vagenknechta zopakoval.

Nelze se divit, že na vernisáži tří packých výtvarníků převládali mezi návštěvníky příznivci výtvarné tvorby z Nové Paky. Spolu s dalšími návštěvníky jich bylo tolik, že by se všichni do výstavních prostor Památníku K. V. Raise, kde byly obrazy a fotografie jmenovaných autorů vystavovány, určitě nevešli. Naštěstí nádherné letní počasí umožnilo pořadatelům samotnou vernisáž zahájit před Památníkem Karla Václava Raise v příjemném prostředí bělohradského zámeckého zámeckého parku, což umožnilo návštěvníkům vernisáže mezi zelení a květinami ještě daleko větší zážitek. Před zahájením vernisáže, ale i dlouho po ní, svými country melodiemi dolaďovala celou atmosféru skupina Trosky.

V úvodním slově k výstavě promluvil známý hradecký malíř, který často tráví víkendy téměř v sousedství Jaroslava Kuglera, Jiří Vavřina, krátce ke všem autorům. Návštěvníci vernisáže se mimo jiné z jeho slov dozvěděli, že bělohradský rodák žije již 52 let v Nové Pace, je malířským samoukem, který začal malovat své oleje přibližně před šesti lety lety, až po ukončení svého druhého zaměstnání, kdy odešel do penze. Jeho obrazy jsou hezké, lidem se líbí a jako realista maluje to co vidí, nevymýšlí si žádné duchaření a žádné velké umění a neustále o sobě tvrdí, že je amatér.

Iveta Vágenknechtová se malířské tvorbě věnuje naplno. Dělá velice zajímavé věci za použití různé techniky. Mně se její obrázky líbí a určitě se budou líbit i vám. Při uvádění třetího autora výstavy Jiřího Vagenknechta upozornil, že s Ivetou Vágenknechtovou se jedná pouze o shodu jmen, kdy jeho příjmení se píše s krátkým „a". Jeho fotografie, které vyplňují tuto výstavu se sem hodí a jeho krajiny výstavu oživují."

K Jaroslavu Kuglerovi lze ještě dodat, že i když se věnuje malování obrazů je poslední léta, se se štětcem a barvami přátelil po celý život. Jeho malířský kumšt mohli poznat na malovaných dekoracích návštěvníci Šibřinek jak v Lázních Bělohrad, tak i v novopacké sokolovně. Doba módy barevných kravat, byla jeho další doménou, kde svoje umění prezentoval. Sám o sobě říká „Jsem realistou jak v malování, tak i v životě, maluji to co se mně líbí", řekl tento velký fanda pražské Slavie. Mimo krajiny jsou mezi jeho třiceti vystavovanými obrazy velice působivé i oleje s pražskými motivy.

Iveta Vágenknechtová se věnuje ve svém ateliéru intenzivně malování přes osm let. Ráda zkouší nové věci a ráda experimentuje proto velmi často mění malířské techniky. Její tvorba je co do technik, tak i obsahu velice rozmanitá. Od kreseb přes portréty, koláže až po plastiky, ze všeho něco. V současné době má nejoblíbenější akvarel. Mezi jejími vystavovanými obrazy jsou k vidění i olejové plastiky: „Je to můj nápad", svěřuje se nám autorka. Bělohradská výstava je zatím její druhé představení na veřejnosti, obě společně s Jaroslavem Kuglerem. „Díky panu Kuglerovi, který za mnou přišel asi měsíc před touto výstavou a jsem si udělala rekord v počtu namalovaných obrazů," se nám ke své současné výstavě svěřila. Mezi jejími obrazy koláže, plastiky, akvarel, olej temperu, suchý pastel, zaujme zvláště olej baletek a akvarel postavy v klobouku. Iveta Vágenknechtová se také dříve představila loutkami a pohádkami k 650 výročí založení Nové Paky.

Fotografie Jiřího Vagenkechta, které jsou umístěny na stolech pod sklem svým obsahem i precisním provedením velice vhodně doplňují obrazy spoluautorů výstavy. Jsou zde k vidění krajiny z Novopacka, ale zvláště známé i neznámé záběry města Nová Paka. Jiří Vagenknecht se nám ke své fotografické tvorbě svěřil, že se fotografování věnuje od mládí, ale zvláště díky digitální fotografii, naplňuje tato technika jeho téměř profesní zálibu k plné jeho spokojenosti.

Nezapomeňte se přijít do bělohradského Památníku podívat na zajímavé obrazy a fotografie, které zde budou vystavovány až do 12. srpna. Budete určitě příjemně překvapeni.

Míla Pour

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad