Humanitární dávka

22.3.2022

Úřad práceOd pondělí 21. března 2022 začíná Úřad práce ČR vyplácet novou dávku určenou ukrajinským občanům na pokrytí výdajů spojených se zajištěním základních potřeb. Touto dávkou je Humanitární dávka, kterou vláda schválila v rámci balíčku Lex Ukrajina.

 

 

Nárok na humanitární dávku vznikne všem ukrajinským občanům, kteří přišli do Česka a získali vízum o strpění. Dávka se poskytuje ve výši 5 000 Kč, v prvním kole bez formalizované žádosti. Druhá a následující dávky se již budou poskytovat na základě vyplněné žádosti, která bude zveřejněna na portále MPSV a ÚP ČR v českém i ukrajinském jazyce.

O dávku bude možné požádat elektronicky prostřednictvím mobilní či webové aplikace, která bude k nalezení na webu Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce, nebo osobně na Úřadu práce.

Do aplikace bude třeba zadat následující údaje:

  • jméno, příjmení, datum narození, pohlaví, státní příslušnost,
  • informace vztahující se k osobním dokladům, tj. datum udělení víza a číslo víza, pokud osobě byla vyplacena dávka mimořádné okamžité pomoci - MOP - újma na zdraví,
  • kontakty, tj. e-mail a telefon, 
  • informace k bankovnímu účtu, tj. číslo bankovního účtu a vlastníka bankovního účtu.

Za nezletilé děti může údaje vyplnit osoba, která je má v péči.

Pro účely včasné výplaty humanitární pomoci je vhodné založit si bankovní účet, na který by dávka mohla být zaslána.

S vízem o strpění mají ukrajinští občané, krom nároku na humanitární dávku, také možnost získat zaměstnání, a to na jakékoli pozici, bez pracovního povolení.

Více informací k humanitární pomoci je možné zjistit na webových stránkách MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/pomoc-ukrajine

Mgr. Simona Davidová, sociální pracovnice

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad