Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou 2019

6.6.2019

HořeňáčekDovolte nám pozvat Vás na 45. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou, který se bude konat od 19. - 23. června 2019. Již 45 let se v Lázních Bělohradě setkáváme s různými folklorními skupinami z Česka i celého světa. A přesto je každý ročník jiný. Tak se přijďte podívat, jaký bude ten letošní.

 

 

Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou pořádá Město Lázně Bělohrad a FS Hořeňák a Hořeňáček, z.s. pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, senátora parlamentu ČR Tomáše Czernina, náměstkyně Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové a starosty města Lázně Bělohrad Pavla Šubra.

Slavnostní zahájení festivalu bude v pátek odpoledne v Zámeckém parku. Festival najdete vždy na tomto místě. Kromě krásných tónů lidové hudby se můžete těšit na bohatý doprovodný program. Skupinu Patrola Šlapeto, Lucrezie a její středověké písně, hudební skupina Vrba & Vrba, Bělohradský jarmark, soutěž ve vaření guláše, MISS festivalu, Polka rallye, středověký dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy, automobilové veterány, ohňovou show a u toho všeho se můžete zdokonalit v tanci.

Můžete porovnat folklor a lidové zvyky z Mexika, Turecka, Indie, Slovenska, Sardinie, Makedonie a tance, písně z Náchodska, Moravy, Valašska, Jižních Čech a Podkrkonoší.

K vidění toho bude opravdu hodně, tak přijďte mezi nás, těšíme se na setkání. Od středy do neděle Vás čeká spousta zábavy.

Domácí folklorní soubor Hořeňák chystá premiérové vystoupení na oslavu 70. výročí založení souboru.

Návštěvníci festivalu si mohou zakoupit vstupenku na jednotlivý den za cenu 50 Kč nebo třídenní vstupenku, která platí do pátku do neděle za cenu 100 Kč.

 

Středa, 19. 6. 2019

V rámci středečního programu s názvem Přes hory, přes doly Vám od 18:00 organizátoři festivalu nabídnou před památníkem K. V. Raise malou ukázku tanců našich zahraničních hostů ze Sardinie a Makedonie. Hlavní slovo však bude mít domácí folklorní soubor Hořeňák a Hořeňáček.

 

Čtvrtek, 20. 6. 2019

Večer se od 19:00 v kostele Všech svatých můžete zaposlouchat do krásných středověkých písní. Koncert je charitativní a výtěžek bude věnován na opravu kostelíka na Byšičkách.

 

Pátek, 21. 6. 2019

V pátek od 18:00 slavnostně zahájíme festival v Zámeckém parku, kde budete moci shlédnout všechny zahraniční soubory pozvané na letošní ročník mezinárodního festivalu a vystoupení domácího dětského souboru Hořeňáček. Před oficiálním zahájením od 16:30 se budete moci zaposlouchat do hudby královského dvora. Po skončení oficiálního zahájení však nemusíte odcházet, můžete si ještě od 20:00 společně se skupinou Patrola Šlapeto zanotovat známé Hašlerovy písně.

 

Sobota, 22. 6. 2019

Den plný folkloru. První den, kdy se k zahraničním skupinám přidají folklorní soubory z Moravy a Čech. K tomu je připraven bohatý doprovodný program, jako Bělohradský jarmarkvystoupení dětí ze základní školy, středověké tábořiště, soutěž zapsaná v České knize rekordů - Polka rallye, Soutěž MISS festivalu, soutěž ve vaření kotlíkového guláše. Na vedlejším jevišti se můžete naučit tance z Mexika, Indie, Sardinie a Kyjova. Uvidíte automobilové veterány a děti se budou moci projet na koních. Můžete se svézt parním vlakem, který propojuje festival Ostroměřskými slavnostmi a Slavnostmi slunovratu v Nové Pace. Celodenní program vyvrcholí slavnostním galaprogramem domácího folklorního souboru Hořeňák k jejich 70. výročí.

Program na hlavním jevišti:

Program na vedlejším jevišti před památníkem K. V. Raise:

  • 15:00 výuka tanců z Indie
  • 15:15 naučte se tance z Mexika
  • 15:30 výuka tanců z Jižní Moravy
  • 15:45 naučte se tance ze Sardinie

 

Neděle, 23. 6. 2019

Neděle již tradičně začne v 9:00 Mší svatou v kostele Všech svatých za účasti krojovaných souborů, od 10:15 následuje roztančené náměstí a po obědě ve 12:30 projde městem krojovaný průvod. Festival vyvrcholí od 14:00 v zámeckém parku slavnostním Galaprogramem, který portvá až do 18:00.

 

Mezinárodní folklorní festival si prostě nesmíte nechat ujít

Pořady uvádějí Jana Rychterová, Petr Roubíček a Kateřina Šmídová.

Od pátku do neděle přijďte do Zámeckého parku v Lázních Bělohradě s celou svojí rodinou i svými přáteli, připravili jsme pro Vás spoustu zábavy. Trávit čas mezi dobrými lidmi, poslouchat krásné lidové tóny a nechat se obohatit o kulturní zážitky, to je ten nejlépe využitý volný čas.

 

Chcete vědět více?

 

Ing. Zdenka Rychterová, ředitelka festivalu

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad