Hrob Karla Václava Raise

14.4.2020

Hrobka Karla Václava RaiseV posledních dnech se rozšířila informace, že není zaplacen poplatek za hrob K. V. Raise na Vinohradském hřbitově a že hrozí jeho odstranění.

 

 

 

 

 

 

 

Se správou Vinohradského hřbitova jsem o hrobce K. V. Raise jednal. Majitelem hrobky byli vždy potomci K. V. Raise, nyní je to jeho pravnuk hudebník Ivan Rais. Místní poplatek za hrob je zaplacen po dobu existence hřbitova, tedy navždy. Navíc K. V. Rais patří mezi nejvýznamnější osobnosti pohřbené na Vinohradském hřbitově. Zrušení nebo odstranění hrobky proto v žádném případě nehrozí.

Na hrobku ale bohužel spadl strom, který poškodil náhrobní desku. Správa hřbitova o poškození desky chtěla informovat rodinu, ale dopis Ivanu Raisovi se vrátil jako nedoručený. Proto dali na hrobku žlutou nálepku, na které je upozornění, aby rodina kontaktovala správu hřbitova z důvodu řešení opravy náhrobní desky. Hřbitovy většinou bývají proti podobným událostem pojištěny, ale konkrétní způsob řešení pojistného plnění musí řešit s majitelem hrobky.

Ještě pro zajímavost - na Vinohradský hřbitov upravit hrob spisovatele K. V. Raise zástupci města např. na Vánoce nebo při výročích K. V. Raise jezdí. V loňském roce jsem chtěl nechat nově vyzlatit nápisy na náhrobní desce, což mně nebylo doporučeno z důvodu, že hrobka má svého majitele. Ten bohužel s městem dlouhodobě nekomunikuje a ani v minulosti nereagoval na pozvánky na akce k různým výročím spisovatele K. V. Raise.

Ing. Pavel Šubr - starosta města, foto: Antonín Schánilec

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad