Nová naučná stezka Kamennou Hůrou a částí Lázní Bělohradu

6.4.2020

Naučná stezka Kamennou HůrouMěsto Lázně Bělohrad, prostřednictvím kulturního střediska připravilo novou naučnou stezku Kamennou Hůrou a částí Lázní Bělohradu. Nápad se rodil v hlavě Ladislava Stuchlíka více jak osm let.

 

 

 

Nahrávala k tomu nejen nádherná příroda blízkého okolí lázeňského městečka, ale i vhodné cesty s turistickým značením a zajímavá historie procházených míst. V roce 2019 byly přiděleny v rozpočtu města prostředky na realizaci akce. Náklady se podařilo snížit získáním dotace z fondů EU přidělené přes MAS Brána do Českého ráje, z.s. Celkem akce přišla zhruba na 250 000 Kč.

Naučná stezka začíná v zámeckém parku, kde je také možné získat v Památníku K. V. Raise letáček - průvodce stezkou. Cesta vede do Brtve, napříč Kamennou Hůrou, přes Kulatý vrch a Paseka do Dolního Javoří. Zpět vede kolem vyhlídky na údolí Javoří a Uhlířů do Horní Nové Vsi a pak se vrací podél Javorky do Lázní Bělohradu. Tabule popisují geologické a přírodní zajímavosti, popisují život lidí v okolí při využívání přírodního bohatství. Tři poslední tabule informují o historii původně samostatných vsí podél říčky Javorky. Cesta je dlouhá 12,5 Km a je ji možné absolvovat pěšky, na kole i s kočárkem. Plně otevřena bude od května 2020. Šťastnou cestu.

Ke stažení:

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad