Literární odkaz Karla Václava Raise - vysílání v rádiu Vltava

1.12.2015

Karel Václav RaisPamatujeme si z jeho díla i něco více než jen čítankovou básničku Cestička k domovu?

 

 

 

 

 


Na Vltavě 23. listopadu 2015 v 17:00 byl odvysílán záznam z diskuze o literárním odkazu K. V. Raise s historikem Martinem Hladkým. Záznam je k dispozici v Audio archivu rozhlas.cz.

Kdyby někdo sestavoval top ten básniček, které si pamatujeme ze školních čítanek, tato by asi byla hodně vpředu: „Cestička k domovu známě se vine – hezčí je, krásnější než všecky jiné.“

Ti pozornější by si možná možná vzpomněli, že autorem těchto veršů je Karel Václav Rais – a jedničkářům by se vybavily i tituly některých jeho románů, jako například Zapadlí vlastenci nebo Pantáta Bezoušek.

Karel Václav Rais patří ke spisovatelům, zdánlivě navždy zasutým v dávných časech. A přesto – nebo možná právě proto – má i dnes své čtenáře. A nejen v knihovnách se zašlými svazky, ale i v knihkupectvích. Ani ve třetím tisíciletí nepřestal být vydáván, což současná nakladatelství jistě nečiní jen z úcty a piety.

Méně už vycházejí odborné knihy o Raisovi. Jednou z výjimek je publikace Střípky ze života a díla Karla V. Raise, kterou v loňském roce vydalo Město Lázně Bělohrad. Její autor, literární historik Martin Hladký ovšem žije na jižní Moravě, s Raisovým dílem se poprvé seznámil už v dětství na Českomoravské Vysočině a o Raisovi nepíše poprvé. 

O tom všem diskutoval Martin Hladký v brněnském studiu s Ludvíkem Němcem: o kořenech vztahu k Raisovi, o Raisových těžkých začátcích v Trhové Kamenici, o Raisově životě a díle, ale třeba také i o postavení venkovského románu v současné literatuře. To vše především s přihlédnutím k základním a přetrvávajícím hodnotám jak Raisova života, tak i jeho díla.

O literárním odkazu Karla Václava Raise diskutovali redaktor Ludvík Němec a literární historik Martin Hladký, autor knihy Střípky ze života Karla Václava Raise.

Natočeno v Brně.

Autor: Ludvík Němec

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad