Zpráva z tisku: Bělohradský zámek opět na váhách. Mít, prodat?

20.11.2015

Bělohradský zámekNad opuštěným bělohradským zámkem stále visí otazník. Objekt totiž vyžaduje celkovou rekonstrukci, na niž majitel, tedy město, nemá prostředky. Stále obehraná písnička, která ale sklouzává do jiné tóniny.

 


Část zastupitelstva totiž prosazuje, aby se bělohradská radnice sama pustila do renovace objektu, která si podle odborníků vyžádá náklady zhruba 180 milionů korun bez DPH. Podle starosty je ale takováto investice ze strany města nesmysl.

„Na zastupitelstvu jsme nyní schválili, že necháme zpracovat studii, která posoudí minulý stav zámku, jak fungoval, jaké byly náklady na provoz, jaké budou náklady na rekonstrukci, možnosti dotací, co by zde mohlo vzniknout. Už jsme vybrali firmu, která nám podklady zpracuje," informoval Deník starosta Pavel Šubr a pokračoval.

„Studie, kterou vyhotoví firma Regioplan Liberec, má stát padesát čtyři tisíce korun bez DPH. Cítím, že už bychom se měli nějakým směrem vrhnout. Do dnešního dne nemáme prováděcí dokumentaci k přestavbě domu v čele náměstí, kde má být podle minulých rozhodnutí zastupitelstva města zřízen městský úřad. Do rozpočtu na příští rok chceme zařadit zhotovení této dokumentace, abychom případně mohli vypsat výběrové řízení na dodavatele přestavby. V této chvíle ale netušíme, zda půjdeme do rekonstrukce zámku nebo do opravy tohoto domu. Chci, abychom si co nejdříve jasně řekli, zda budeme hledat zájemce o koupi zámku, jak už bylo jednou schváleno, což se dnes zpochybňuje," říká trochu rozhořčeně první muž radnice.

Stěhování bez efektu

Netají se tím, že záměr přestěhovat do zámku městský úřad, ordinace lékařů, Fričovo muzeum, památník K. V. Raise nebo knihovnu je sice krásný, ale je mu proti mysli. Jako závažný problém totiž vnímá nejen obrovské investiční a budoucí provozní náklady, ale i fakt, že tu není prostor pro vybudování potřebného parkoviště, navíc by zůstaly prázdné další městské objekty.

Jednoznačně se přiklání k myšlence najít na rekonstrukci zámku investora a případně ho prodat. Podle starosty je také nereálné získat na renovaci budovy dotaci a experimentovat s penězi města by znamenalo zabrzdit rozvoj lázeňského místa na dlouhá léta.

Za poslední roky se přihlásilo na radnici asi deset zájemců o koupi areálu, většinu z nich ale zaskočila velikost objektu nebo měli zájem i o park, kterého se ale město nechce v žádném případě zbavit.
včera 14:17

Autor: Iva Kovářová

Zdroj: Jičínský deník

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad