Zpráva z tisku: Hořeňáku je pětašedesát, Hořeňáčku čtyřicet

20.6.2014

MFF 2014Soubor Hořeňák, který je dnes nedílnou součástí Podkrkonoší, vznikl v roce 1949. Založil ho hudební pedagog Vratislav Vycpálek. V roce 1957 se jeho vedení ujímá Jindřich Rychtera.

 

 

Taneční kroužek, který zatím nemá oficiální název, se účastní prvního festivalu U nás na Náchodsku.

První kroje navrhuje paní Matoušová z Hradce Králové a mají ráz všeobecného českého kroje. V roce 1963 začíná se souborem spolupracovat František Bonuš, vedení se ujímá Antonín Jarušek a Stanislav Brůna. Rodí se i název souboru, který je odvozen od místa, kde tanečníci a muzikanti zkouší. Je to v Lázních Bělohradu, v části, která se nazývá Horní Nová Ves a odtud pojmenování Hořeňák.

Soubor se dostává do povědomí veřejnosti a účastní se různých slavností, Družstevních dnů a festivalů, soutěží a přehlídek.

V roce 1966 poprvé jede do Strážnice na festival a popáté na Rýzmburk. Poprvé odjíždí do zahraničí, a to do jugoslávské Makedonie a Skopje. V roce 1967 soubor řídí Eva Jarušková a v roce 1971 se vedení na dlouhá léta ujímá Jindřich Rychtera se svojí manželkou Janou.


V roce 1974 vznikají nové kroje, které navrhovalo Národopisné muzeum v Praze. Kroje jsou ručně vyšívané. Soubor poprvé natáčí pořad pro televizi, vzniká dětský soubor Hořeňáček, Československý rozhlas si vybral 8 skladeb, které vydal na hudebním nosiči. O čtyři roky později získává Hořeňák státní vyznamenání Za vynikající práci. Přicházejí další význačná ocenění. V roce 1989 se vedení dětského souboru ujímá Milan Rychtera.

Po roce 1989 vystoupení ubývá, ale Hořeňák to nevzdává a začíná pravidelně účinkovat každou sobotu v Peci pod Sněžkou v hotelu Horizont. A slavná éra se vrací. V roce 1995 soubor obhájil 1. místo na zemské přehlídce Severovýchodních Čech a v témže roce se osamostatňuje a zakládá Sdružení členů a přátel souboru Hořeňák. V roce 1997 organizuje 1. Vesnický bál a tím je založena každoroční tradice do budoucna. V německém Altenburgu se v roce 2000 účastní zápisu do Guinessovy knihy rekordů: 20 minut najednou tu účinkuje 3 700 tanečníků z různých států na danou choreografii. O devět let později má za sebou Hořeňák 2 277 vystoupení, která zaznamenal ve své kronice.

V roce 2012 mění sdružení název na FS Hořeňák a Hořeňáček, o.s. a předsedkyní se stává Zdeňka Rychterová.

Pokračování článku na jicinsky.denik.cz

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad