Zpráva z tisku: Klaus: Prázdniny už byly dlouhé, nepletu se?

3.9.2015

 Václav Klaus na základní škole v Lázních Bělohradě„Děti, učte se a neříkejte, že to doženete později, protože z vlastních zkušeností vím, že nedoženete. Proto využijte svůj čas na škole k tomu, abyste se co nejvíc naučily," kladl na srdce členům žákovského parlamentu Základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohrad bývalý prezident Václav Klaus, který tam slavnostně zahajoval nový školní rok.


Po přivítání dětí, návštěvě prvňáků a besedě se členy žákovského parlamentu Klaus zamířil do firmy Deprag a pak si prohlédl lázeňské město a hotel Tree of Life, který se v loňském roce umístil v desítce nejlepších českých hotelů dle hodnocení uznávaného cestovatelského portálu Tripadvisor. Prvňáci ke škole už tradičně přišli před osmou hodinou ráno od bělohradské mateřské školy, kde si je vyzvedli deváťáci a nové spolužáky za ruku dovedli na školní dvůr.

Exprezident byl z tradice nadšený: „Byl jsem již mnohokrát na zahájení školního roku na různých školách, ale ještě nikdy jsem neviděl, že by byli tak pěkně seřazeni prvňáci s deváťákama," pochválil školu Klaus, který si se školáky i zažertoval: „Myslím si, že pro děti už ty prázdniny byly dlouhé, už je nebavily a těšily se, až půjdou znovu do školy, nemám pravdu?"

Poté se odebral s prvňáky do jejich třídy a na besedu s parlamentem, u kterého se ihned zajímal, jestli je volený, nebo jmenovaný. Členy parlamentu zajímalo například, jestli Václav Klaus píše nějakou novou knihu, jaké by si vybral povolání, kdyby se musel znovu rozhodovat, nebo co mu prezidentská funkce vzala.

Bývalá hlava státu na sebe prozradila, že se málem stala zeměměřičem. „Vždy mě bavila matematika a zeměpis. Měli jsme jednoho rodinného známého, který byl zeměměřičem a já jsem u nich přes prázdniny dva roky po sobě jako středoškolák pracovala jednu chvíli jsem i váhal. Vybral jsem si ale ekonomii a neměnil bych," řekl.

Po dotazu ředitele školy se vyjádřil i k uprchlické krizi a zopakoval svá slova z roku 2005, kdy pravil, že na imigraci neexistuje nárok. „Než se Evropa odváží říci, že to není lidské právo, plyne čas a situace je hrozivější. Toto uvažování se musí změnit. Do té doby se s imigrací nedá dělat nic," upozornil Klaus.

Po návštěvě školy odjel do nedaleké firmy Deprag a prohlédl si výrobní prostory, kde vzniká různorodá šroubovací technika či pneumatické nářadí, které používají firmy jako například Airbus či Foxconn. Ředitele společnosti Jiřího Kotyšky se vyptával například na popasování se s krizí v letech 2008-2009 a od zaměstnanců si nechal předvést zkušebnu výrobků a kvitoval také úzkou spolupráci se školami.

Michaela Rambousková, Mladá fronta DNES

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad