Zpráva z tisku: Skleróza a Draga Zlatníková, noví majitelé sošek Jivínských Štefanů

27.2.2015

Jivínský ŠtefanDevatenáctý ročník Jivínského Štefana má své oceněné. Za kulturní počin roku 2014 byl ze 126 nominací vybrán losem divadelní soubor Skleróza z Hořic. Za dlouhodobé zásluhy na poli kultury byla dřevěná štefanská soška přiřknuta Draze Zlatníkové z Jičína. Je paradoxem, že oba ocenění se slavnostního odpoledne v sále bělohradské sokolovny nezúčastnili. Sklerózu postihla skleróza a František Iša Kozel zapomněl na pozvání, Dragu Zlatníkovou skolila chřipka.

Sošku si převzal za Sklerózu Miroslav Vobořil, který se souborem úzce spolupracuje a za laureátku Marie Faruzelová z jičínského odboru kultury. Ta nakonec přijala od bělohradského starosty Pavla Šubra i putovní pořadatelský klobouk, neboť jubilejní dvacátý ročník Jivínského Štefana se v příštím roce uskuteční v Jičíně. Jivínský Štefan se tak jako dvacetiletý vrátí do míst, kde se zrodil.

Ale vraťme se na začátek středečního odpoledne, které moderovala Jitka Břeská. Prostory sokolovny nejsou zrovna útulné a mnozí se chvěli zimou, ale připravený program stál za to.

Hned v úvodu poděkoval starosta Pavel Šubr všem, kteří se starají o kulturu. Představil čtvrté největší město regionu i jeho kulturní aktivity. Excelentně zahrál a zazpíval bělohradský ženský flétnový soubor Pifferaios, který působí ve městě od roku 1996. Zanotoval společně se členy seskupení Toni dei Signori.

Jaroslav Veselý popovídal o samotné ceně Jivínského Štefana, která je poctou spisovateli Josefu Kubínovi. „A proč Jivínský? Protože Josef Kubín nazýval Jičín Jivínem," pokračuje Josef Veselý a následně zdůvodňuje i termín konání 25. února. Následovalo krátké vystoupení Bohumíra Procházky, v němž objasnil zákulisní servis štefanského konání.

Los a porota
Pak už Irena Škodová vylosovala ze 126 nominací držitele ocenění za Kulturní počin roku 2014. Stal se jím hořický soubor Skleróza za nastudování hry Široký. Šéf František Išek Kozel alespoň po telefonu poděkoval za přízeň. „Soubor si to bude považovat, děkuji za všechny, příště se polepším," sliboval.
Oldřiška Tomíčková uvedla vyhlášení ceny za dlouhodobé zásluhy v kultuře. Tady o laureátu rozhodla štefanská porota.

Ta vybrala ze 102 nominací Dragu Zlatníkovou z Jičína. Nádherné kytice převzali nejen jmenovaní, ale za své aktivity v kultuře si odnášel květy spisovatel Josef Jindra ze Sobotky, manželé Zdeňka a Milan Richterovi za práci se soubory Hořeňák, Hořeňáček a přípravu folklorního festivalu. Třetí kytička byla určena dlouholeté sbormistryni pěveckého tělesa Foerster Ivaně Hanzlové.

Zdroj: Jičínský deník

zpětMěsto Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad