Zemřela paní Jana Vojtíšková

4.3.2020

Jana Rejhonová, rozená VojtíškováV pondělí 24. února zemřela paní Jana Rejhonová, rozená Vojtíšková. Jana Vojtíšková se narodila 20. prosince 1941 v Lázních Bělohradě v č.p. 354 v ulici U Bažantnice. Její otec Jan Vojtíšek byl zapojen do odbojové činnosti a sloužil jako spojka pro další kontakty parašutistů připravujících atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

 

 

 


V jejich bytě někteří z parašutistů na jaře 1942 přespali. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byli parašutisté prozrazeni a 17. června byla zatčena i rodina Vojtíškova. Její rodiče Jan a Kristina Vojtíškovi, prarodiče Jan a Božena Vojtíškovi, strýc Adolf Vojtíšek, teta Božena Vojtíšková se snoubencem Miroslavem Jelínkem a zaměstnanec rodinné tiskárny Jaroslav Trojánek byli na podzim 1942 popraveni v koncentračním táboře Mauthausen. Malá Jana Vojtíšková byla odvezena do nemocnice v Krči, kde na ní byly prováděny lékařské pokusy. Po válce se díky přátelům její maminky manželům Řípovým z Benátek nad Jizerou podařilo malou Janu zachránit a manželé Řípovi se stali jejími pěstouny.

Jana Vojtíšková, později provdaná Rejhonová, byla velice aktivní, věnovala se jako trenérka a funkcionářka sportu - především krasobruslení a rychlobruslení. Velice ráda navštěvovala Lázně Bělohrad, a to jak pietní akce věnované druhé světové válce a heydrichiádě, tak kulturní akce. Marně však usilovala o navrácení domu č.p. 206 ve Vojtíškově ulici, kde za první republiky sídlila Vojtíškova tiskárna.

Jana Rejhonová byla v úterý 3. března pohřbena do rodinného hrobu na hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Benátkách nad Jizerou. Posledního rozloučení s Janou Vojtíškovou - Rejhonovou se zúčastnili i zástupci Města Lázně Bělohrad. Čest její památce!

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad