Život bez bariér v Nové Pace

20.1.2020

Život bez bariérV Nové Pace v prostorách bývalé nemocnice a kláštera sídlí nezisková organizace Život bez bariér z.ú.. Hlavní činností je poskytování sociálních služeb, zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, nabídka přechodného ubytování a rozsáhlá půjčovna kompenzačních pomůcek. Co konkrétně můžeme zájemci nabídnout? Jak můžeme pomoci?

 

Mnozí se nás obrátí s prosbou o pomoc. Ráda bych se podělila o několik případů dobré praxe:

...syn si zlomil nohu a potřebovala bych pro něho na dobu rehabilitace invalidní vozíček...

Naše pracovnice zkontaktovala syna, informovala o možnostech rehabilitace a zapůjčila na dobu léčby vhodný invalidní vozík z naší půjčovny kompenzačních pomůcek.

...máme osmdesátiletou maminku na lůžku a nevíme jak vše zajistit...

Sociální pracovník odborného sociálního poradenství navštíví rodinu přímo v místě bydliště. Poradí jak pečovat o své blízké. Poskytne informace ohledně příspěvků, pomůže navrhnout bezbariérovost v domě, poradí kde zapůjčit vhodnou kompenzační pomůcku, předá kontakty na sociální služby v okolí a s rodinou je nadále v kontaktu.

...máme postiženou sestru, nemá dostatek finančních prostředků, nechce být sama doma...

Sestru jsme kontaktovali a nabídli ji bezplatnou službu sociální rehabilitaci. Zde se naučila činnost, které byly přínosem pro uplatnění se na trhu práce nebo pracovní uplatnění přímo v naší chráněné dílně. Nabídli ji možnosti dalšího vzdělávání, nabídli další navazující aktivity v rámci Lady clubu.

...manžel je dlouhodobě nemocný, nemůže pracovat, nemá důchod...

Manželovi sociální pracovnice pomohla vybavit invalidní důchod, průkaz mimořádných výhod. Nabídla možnosti zápůjčky vhodné kompenzační pomůcky. Organizace vlastní i bezbariérovou dopravu pro případný doprovod k lékaři.

...starám se o postiženého syna, nechodím do práce a jsem psychicky přetížena...

Sociální pracovnice nabídla možnost umístění syna v denním stacionáři. Syn bude ve skupině sobě rovných, maminka si psychicky odpočine. Může si najít zaměstnání na kratší pracovní úvazek. Tím se zlepší jak finanční situace rodiny, tak i psychická dosavadní zátěž. Sociální pracovnice může i poradit a nabídnout vhodnou psychologickou poradnu nebo službu, která by pomohla v dané situaci.

...jsme v důchodu, děti bydlí daleko, nemáme nic moc na práci, rádi bychom se někam podívali...

Informovali jsme seniory o poskytované službě sociální rehabilitace a denní stacionář. Nabídli možnost využít Gentleman club a Lady club . Jedná se o organizované aktivity na přání ( výstavy, výlety s doprovodem), které jsou určeny pro tyto cílové skupiny.

...máme tatínka, který bydlí sám v domečku a již tuto situaci nezvládá...

Sociální pracovník kontaktoval rodinu i tatínka . Nabídl možnost využít přechodného ubytování v našem bezbariérovém zařízení. Nabídl využít další námi poskytované služby například denní stacionář nebo sociální rehabilitaci.

Život bez bariér, z.ú. více než 15 let pomáhá lidem se zdravotním postižením, seniorům ale i laicky pečujícím. Cílem je, aby každý kdo se na nás obrátí s prosbou našel pomoc pro zkvalitnění svého života. Veškeré informace jsou uvedeny na www.zbb.cz.

Jitka Fučíková, ředitelka

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad