Domácnosti budou moci soutěžit o levnější elektřinu a plyn

26.6.2013

Zúčastněte se elektronické aukce na dodávku elektřiny a plynu do domácnosti nebo firmy a snižte si tak své náklady...

Leták k akci ke stažení

 

Město již v polovině června nabídne domácnostem a malým firmám možnost zúčastnit se elektronické aukce a snížit si tak své náklady na elektřinu a zemní plyn. Na Městském úřadě bude zřízeno sběrné místo, kde budou moci občané předávat potřebné podklady pro aukci. Sběr bude trvat do konce července, samotná aukce proběhne na konci srpna.

Radní města podpořili akci společnosti eCENTRE a.s., která se zabývá elektronickými aukcemi, a která chce jičínským občanům pomoci ušetřit za energie. Akce spočívá ve zprostředkování elektronické aukce na nákup elektřiny a zemního plynu, jejímž výsledkem by mělo být snížení cen energií jičínským domácnostem. Soutěžit mohou ale i občané, kteří nejsou přímo z Jičína, ale z blízkého okolí. Ke snížení cen by došlo na základě spojení velkého množství odběratelů (domácnosti, případně firmy) a společným nákupem energií prostřednictvím elektronické aukce. „Finální počet sesbíraných podkladů bude do e-Aukční síně výchozí poptávkou, o kterou pak bude soutěžit široké portfolio dodavatelů,“ říká Linda Fialová z partnerské společnosti eCENTRE a.s.

Na Městském úřadě na Žižkově náměstí ve Velké zasedací místnosti bude zřízeno od 24. června sběrné místo, kde budou moci občané předat partnerské společnosti podklady potřebné k aukci a případně se zeptat na více informací. Sběr podkladů bude probíhat až do konce července. Následně společnost provede analýzu současného odběru jednotlivých klientů (vyúčtování, kopie smluv atd.), a poté bude za občany soutěžit o lepší cenu v elektronické aukci. Tato služba je pro občany dobrovolná a bude po celou dobu poskytována zcela zdarma. Soutěžit mohou jičínské i mimo jičínské domácnosti. Po soutěži partnerská společnost zprostředkuje také podpis smluv s novým dodavatelem energií. „Domácnosti se tedy nebudou muset o nic více starat, pouze si opět přijdou na kontaktní místo podepsat novou smlouvu na základě našeho zkontaktování,“ vysvětluje Linda Fialová z partnerské společnosti eCENTRE a.s. a dodává: „Pokud by vysoutěžená cena nebyla pro konkrétní domácnost nižší, než je ta stávající, tak nebude smlouva pro klienta vůbec připravena, což znamená, že zůstane u svého stávajícího dodavatele – tuto skutečnost klientovi dáme samozřejmě také vědět. Pokud bude klient soutěžit dodavatele obou komodit (elektřina a zemní plyn) a dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, může klient uzavřít jen smlouvu na danou komoditu."

Elektronické aukce již proběhly v několika městech České republiky a v dalších právě probíhají. „Výsledky aukcí jsou pro domácnosti velmi zajímavé, proto jsme se rozhodli nabídnout tuto alternativu také jičínským občanům a malým firmám,“ říká iniciátor projektu místostarosta Mgr. Petr Hamáček. „Například v Říčanech u Prahy se podařilo shromáždit podklady od 518 domácností v celkové hodnotě 27 milionů korun a dosáhnout úspory téměř 30 % u zemního plynu a 16,5 % u elektrické energie,“ představuje výsledky podobné aukce Hamáček. Samo město dlouhodobě usiluje o maximální transparentnost veřejných zakázek a o snižování cen zakázek za pomoci soutěže na elektronických aukcích. Tyto aukce elektřiny a zemního plynu prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno přinesly městu úspory skoro již za 3 miliony korun.

Sběr podkladů pro domácnosti i firmy bude probíhat od pondělí 24. 6. 2013 do středy 31. 7. 2013 na sběrném místě ve Velké zasedací místnosti na Městském úřadě na adrese Žižkovo náměstí 16, Jičín. Sběr bude probíhat vždy v pondělí a ve středu od 13 - 18 hod.

Harmonogram akce:

Zahájení sběru dat

24. 6. 2013

Ukončení sběru dat

31. 7. 2013

Zpracování analýzy

srpen 2013

Předpokládaný termín pro e-aukci na elektřinu

30. 8. 2013

Předpokládaný termín pro e-aukci na zemní plyn

30. 8. 2013

Prezentace výsledků

do 10. září

Bližší informace budou včas zveřejněny na webových stránkách města a ve speciální příloze Jičínského zpravodaje, který vychází 14. – 17. 6. 2013.

Bc. Magdaléna Doležalová
komunikace s veřejností 

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad