Zpráva z tisku: Milá se dotočila, tak zase za rok

24.6.2013

MFF 2013Včerejším galaprogramem byl završen 39. mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou. Do lázeňského města přicestovalo s písničkou a tancem osm souborů.

 

 

Ze zahraničí dorazili Indové, Italové, Chorvati a Slováci, z tuzemska účinkující z Liptálu, Červeného Kostelce, Rokycan a Malé Bělé. Sestavu doplnili členové domácího Hořeňáku a Hořeňáčku. Včera dopoledne se na roztančeném náměstí představily všechny soubory.

Odpoledne se pak městem vinul pestrobarevný had tanečníků v krojích. Svoji pouť ukončil v zámeckém parku. Tady se odvíjel galaprogram Toč se, milá toč, v němž publikum mohlo porovnat výkony všech deseti týmů.

Výjimečností festivalu je polka rallye, která v sobotu po obědě přilákala do prostoru před zámkem řady zvědavců. Dvě stě metrů si přišli odtančit nejen krojovaní účastníci, tedy vlastně profesionálové, ale i laici a děti.

Mezi diváky byla i sedmadvacetiletá Petra Frühaufová z Rokytky z Rokycan. „Tancuji od svých čtyř let, do souboru mě přivedla maminka, která také tancovala a vedla soubor. Zapojil se i můj druhý bratr, který navíc hraje na housle. Takže máme folkloráckou rodinu," přiznává Petra, která je přesvědčena, že k tomuto koníčku povede i své děti. Není to prý jen o tancování, ale také o bezvadné partě, která se společně účastní různých akcí, vyráží na vodu.

Petra byla v Lázních Bělohradě poprvé, město ji přišlo maličké. „Nečekali jsme netradiční rallye polku, co jezdíme, nikdy jsme se s tím nesetkali, to je perfektní," chválí počin místních. A nezůstalo jen u něho.

Zámeckým parkem voněly nejen rozkvetlé lípy, ale také guláš. Čtyři party nadšenců tu připravovaly speciality, které mohla ochutnat a hodnotit veřejnost. Brdští medvědi přijeli uvařit medvědí baštu s medvědím česnekem, skupina Tesák tvořila v kotlíku husitský guláš bez papriky, bez rajčat, protože ty v jejich éře do Čech ještě nedorazily. Nešetřila kořením, špekem, sádlem, cibulí a červeným vínem. Jirka Vrkoslav řečený Vrkoš řídil lázeňský tým Mexičtí lázeňští Tučňáci a připravoval mexický guláš s fazolkami a zeleninou. Alena Fridrichová velela seskupení Mafiánů z místního učiliště. Těm vřela nad ohněm mafiánská specialita s křenem.

Novinkou festivalu byl I. Bělohradský jarmark s přehlídkou lidových řemesel. Pokud jste nestihli roztančený Bělohrad navštívit, můžete vše napravit ještě dnes. V centru města se od 17 hodin uskuteční benefiční vystoupeni místních souborů Hořeňák, Hořeňáček a indických tanečníků. Výtěžek bude věnován povodni poškozené obci Šárovcova Lhota.

Autor: Iva Kovářová

Zdroj: Jičínský deník

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad