Zpráva z tisku: Ministr dal starostům naději

8.4.2014

Ministr vnitra Milan ChovanecMinistr vnitra Milan Chovanec přislíbil pomoc dvojkovým obcím a městům. „Máme naději, že se snad blýskne na lepší časy," zhodnotil své vystoupení u ministra vnitra Milana Chovance starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

 

 

Ten zde zastupoval Svaz města obcí ČR a tvrdé se ohradil vůči záměru zrušení kompetencí obcí s pověřeným obecním úřadem (obce II. stupně) a převedení výkonu státní správy pouze na ORP (obce s rozšířenou působností).

Stavební úřady a matriky by se tak například stěhovaly z Lázní Bělohradu, Sobotky a Kopidlna do Jičína, Nové Paky a Hořic.

Proti strategii rekonstrukce veřejné správy 14 plus, bojuje svaz měst a obcí od loňského ledna. „Po více než hodinové diskuzi bylo zřejmé, že ministr Chovanec akceptuje naše námitky. Naše setkání bylo pro něho velice podnětné. Zároveň jsem mu předal seznam obcí, které se přidaly k našemu loňskému protestu proti rušení dvojek. Jde o více jak šest set měst a vesnic, které zastupují více jak 3,5 milionu obyvatel," přibližuje Uchytil.

Chceme na menších městech a obcích zachovat výkon státní správy. Navíc navrhujeme, aby nám byly vráceny kompetence ve vydávání občanských průkazů, pasů a v činnosti stavebních úřadů. Naši úředníci jsou vyškoleni a umí to, co je důležité. Nechceme od státu peníze na nákupy softwarů, zaplatíme si je ze svých rozpočtů," slibuje Miroslav Uchytil.

Ministr se prý cítí být komunálním politikem a uznává zásadní efekt, že by se měl přiblížit výkon státní správy občanovi, ne obrácené. „Líbí se mu i myšlenka, že od státu nechceme žádné peníze a že jsme schopni se do systému co nejrychleji zapojit," pokračuje starosta Chlumce nad Cidlinou.

Dvě komise rozhodnou

Ministerstvo nyní hodlá sestavit dvě šestičlenné komise, které se budou problematikou zabývat.

Jedna se soustředí na dokončení reformy veřejné správy, druhá bude jednat o zachování českých pošt a bezpečnosti obcí. Zahájit činnost mají v květnu, své zástupce v nich bude mít ministerstvo i svaz města obcí a doufejme, že výsledky se dostaví.

„Je tady určitá naděje nedělat z menších mést střediskové vesnice, kde bude zrušen výkon státní správy, ale naopak jej zachovat. Výsledek je jasný, lidi si vyřídí většinu agendy doma a budou spokojeni," doplňuje Uchytil a připomíná, že cesta bude složitá, neboť výkon státní správy se tříští do pravomocí několika ministerstev, takže cílem je řešit vše komplexně.

„Jsem rád, že svaz táhne v řešení této problematiky za jeden provaz. Měli bychom zabojovat. Kéž by se to povedlo," doufá zapálený starosta. Poukazuje také na to, že je důležité, aby někdo zhodnotil úkony (znormovat např. kolik stojí agenda na vydání občanského průkazu) a na základě kalkulace stanovil poplatky.

S ministrem se také bavili na téma rušení pošt. Záměr je podle ministra zbrklý.

Iva Kovářová

Zdroj: Jičínský deník

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad