turistické stezky

Zpět
V roce 1934 vydal Odbor Klubu československých turistů Lázně Bělohrad brožuru "BĚLOHRADSKO - RAISŮV KRAJ - PODKRKONOŠÍ" s nabídkou turistických stezek v okolí Bělohradu a v Podkrkonoší. I po sedmašedesáti letech je možné tuto nabídku využít, i když některá místa budeme hledat dost obtížně a občerstvení v hostinci pana Gregora na Libíně se už nedočkáme.
Raisova stezka:

Fričovo muzeumLázně Bělohrad - Zvičina, vzdálenost 9 km, značka žlutá. Začíná u Pomníku K.V.Raise u Fričova muzea, vede Lázeňskou ulicí, u lázní se odbočuje doleva k Brtvi a za obcí začíná mírně stoupati ke vsi Vřesníku, odkud jest viděti na protějším kopci Raisův sloup. S Vřesníku scházíme po srázu k Bystřickému údolí a po chvíli dorazíme do obce Bezníku. Před Bezníkem odbočuje cesta ke vsi Borku, kde jest pod starým stromem vazem kamenná lavička, zvaná "Raisův pohov"; zde vskutku spisovatel K.V.Rais rád sedával. Sama obec Borek jest typická horská vesnička s čistými domky. Vracíme se opět na původní stezku a pokračujeme dále k výstupu na Zvičinu, 671 m n.m. Pojmenování stezky stalo se k uctění památky velkého krajana, rodáka bělohradského, spisovatele K.V.Raise.

Pižlova stezka:
Lázně Bělohrad - Krkonošská vyhlídka vzdálená 6 km, značka modrá. Začíná z náměstí Masarykova do Lázeňské ulice a před hotelem "Bohumilka" odbočí doleva a prochází polní cestou k návrší "Nebesa". Horskou cestou (kudy odjížděl naposledy Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic do Prahy) a za lesem prochází malou vsí Bukovinou a vystupuje k nejvyššímu vrcholu zv. Krkonošská vyhlídka, 531 m n.m. S vyhlídky jest jedinečný pohled na celé Krkonoše, neboť se zdají býti na dosah ruky. Níže, přímo pod vyhlídkou, zjeví se hrdé sídlo Harantovo, nyní opravené a na budoucí časy zajištěné. Krátkou stezkou, značenou modrou barvou, dostihneme hradu a městečka Pecky. Stezka je pojmenována po bělohradském obchodníkovi Jindřichu Pižlovi, který turistické stezky upravovala arád cestoval i v cizích zemích.

Kurkova stezka:
Libín - Lázně Bělohrad - Krkonošská vyhlídka. Délka stezky 12 km, značena zeleně. Začíná u Jiráskova pomníku v Mezihořském údolí, prochází malou osadou Libínem (zde obdrží turista dobré občerstvení v hostinci pana Gregora), probíhá pěknými lesními partiemi a při východu z lesa skýtá krásný výhled široko daleko. Stezka vede se stráně do vsi Lhoty Šárovcovy, za vsí stoupáme na vrch Hrádek, kde stávala kdysi tvrz, a přicházíme do Lázní Bělohradu. Projdeme městem a podle Javorky pokračujeme Prostřední a Horní Novou Vsí až k obci Dolní JavoříDolní Javoří - dále přes obec Arnoštov (zde jest pro posilnění vždy připraven hostinec u Zlatníků) a hned vedle hostince přicházíme ke Krkonošské vyhlídce. Stezka je pojmenována po učiteli a spisovateli Jaroslavu Kurkovi, dlouholetému předsedovi OK ČST Lázně Bělohrad.

Trojice stezek bude pro věčné časy připomínati, že kdysi žili tři dobří přátelé v podkrkonošském kraji, kteří vždy rádi pracovali pro zvelebení domoviny.

Stezka vede z Hořic přes Dachova a Byšičky. Délka stezky 8 km, značena žlutě. Název stezky jest po panu Luďkovi Vlčkovi, obchodníku z Hořic, který dlouhá léta pracoval v odboru KČTS Hořice.


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad