Zpráva z tisku: Helena Hronová - Můj rok s Angelem

11.9.2012

Helena Hronová s AngelemHelena Hronová je hostitelskou matkou. Přihlásila se do projektu ASF a pečuje po celý rok vždy o jednoho zahraničního studenta. První byl Marko, pak Onur z Turecka, letos je to Angelo z Itálie.

 

 


Jejich soužití a Angelův život v Česku vám přiblížíme prostřednictvím deníčku Heleny Hronové.

Rozhodnutí
V květnu jsme se rozhodli hostit sedmnáctiletého studenta Angela z Itálie. Je pátek 24. srpna odpoledne a já vyrážím na pražské letiště. Jako dobrovolník AFS se zúčastním popříjezdového soustředění se studenty hostitelského programu, a tak mám proti ostatním rodičům výhodu: Angela poznám o dva dny dříve.

V letištní hale je už z dálky vidět velká skupina obklopená spoustou obrovských zavazadel a mne ihned pohlcuje známá atmosféra. Čeští dobrovolníci se nadšeně zdraví objetím, vítají tak i mne a já rázem omládnu o mnoho let. Studenti postupně přibývají a my se je snažíme zabavit, aby se cítili příjemně. Nesměle navazují kontakty i mezi sebou, vždyť na rok budou sdílet stejný osud hoštěných studentů v ČR. Vyptávám se ostatních, jak vypadají ti letošní, protože první skupina, v níž byli i Italové, odjela z letiště už v jednu. Prý jsou všichni v pohodě. No, uvidíme!

Mým úkolem je vyzvednout Adriely z Dominikánské republiky a dopravit ji do Brejlova, místa našeho víkendového pobytu. Konečně jsem se dočkala a opouštíme Prahu.

V Brejlově dostáváme pozdní večeři a už nás svolávají na večerní seznamovací aktivitu. Kolem prochází velký hlouček a okamžitě se poznáme! Angelo se usměje, obejmeme se. Bude to dobré!

Dny, plné školení a různých aktivit, nám rychle utekly, a už je nedělní odpoledne. Přijíždějí ostatní rodiče a i já s Angelem se vydávám k domovu. Je krásné počasí a dobrý výhled, tak mu cestou ukazuji Krkonoše a Ještěd, že ten je u Liberce.

„Znám Slovan Liberec," poznamená Angelo. Hm, tato znalost se bude moc líbit Jardovi, hostitelskému otci, myslím si. A v Bělohradě mne překvapuje Angelo znovu. Když přijedeme na náměstí a uvidí budovu lékárny, vyhrkne: „Ten dům znám!" On má z Googlu nastudované celé město! Doma nás přivítá nejdříve Ben, náš pes, očividně nadšený z nového člena rodiny a potom Patrik, hostitelský bratr, a Jarda. Ukazuji Angelovi jeho pokojíček a provádím ho celým bytem.

Po večeři si dlouho povídáme a k velké Jardově radosti se ukazuje, že Angelovy znalosti českého fotbalu nezůstaly jen u Liberce, zná i mnoho dalších klubů a hráčů, dokonce ví, kdo byl vloni mistrem ligy. Oba kluci jdou ještě na chvíli ven, Patrik se chce hned pochlubit novým bratrem. A pak už je čas jít do postele. Buona notte, dobrou noc, Angelo, ať se ti u nás líbí!

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad