Zpráva z tisku: Pavel Šubr: Město má opravené chodníky i komunikace

23.1.2012

Lázně BělohradRozhovor se starostou Lázní Bělohradu Pavlem Šubrem o revitalizaci zdejšího zámku, stavbě obchvatu i budování golfového hřiště.

 

 


Lázeňské město má před sebou několik významných investic, ale termín realizace je zatím velkou neznámou. O budoucnosti místního zámku, golfového hřiště, obchvatu města i odstranění ekologické zátěže v podniku Deprag jsme diskutovali se starostou Pavlem Šubrem.

Pane starosto, v jaké etapě je v současnosti záměr vybudovat v lokalitě Byšička golfové hřiště?
Záměr pana Kalouska a skupiny lidí kolem něho na pozemcích rodiny Kinských stále trvá. Vím, že investoři by chtěli upravit územní plán i do lokality nad kostelíkem, a tím by se golfové hřiště stalo atraktivnější. Nyní se připravuje projekt přestavby bývalého prasečáku na zázemí pro golfisty, bližší informace bohužel nemám a ani neočekávám, že letos bude zahájena výstavba areálu.

Trvá i nadále zájem doktora Šmuclera přebudovat zdejší zámek na zázemí pro seniory?

Zatím ani tady bohužel nemám nové zprávy, spíše se jeví jako reálná rekonstrukce špejcharu. Co se týče zámku, tak začínám být mírným pesimistou.

Má ještě vůbec šanci projekt obchvatu Lázní Bělohradu?
Peníze byly z úrovně kraje přichystány, ale bohužel vše ztroskotalo na rozhodnutí několika jedinců, kteří odmítli prodat pozemky. Mám vážné obavy, že kraj nebude mít v budoucnosti na realizaci finance.

Vraťme se tedy k investicím města.
Letos chceme vložit prostředky do zateplení fasády, výměny oken a instalace tepelného čerpadla v mateřské škole v Horní Nové Vsi, kde celkové náklady činí 3,8 milionu a dotace 2 miliony korun. Žádáme znovu o peníze na zateplení bělohradské školky, kde se očekávají náklady zhruba pět milionů. Opět jsme také podali žádost o subvenci na výstavbu chodníku v Horní Nové Vsi za dva miliony korun. Tady jsme již dvakrát neuspěli. Dále zamýšlíme uskutečnit opravy některých komunikací a bytů, vybudovat autobusovou zastávku v Horní Nové Vsi a dětské hřiště na sídlišti. Rádi bychom pokračovali v akcích, které se nám nepodařilo v loňském roce dokončit. Šlo o nové zadláždění autobusového nádraží, k čemuž zřejmě nedojde ani letos, a opravu veřejného osvětlení na sídlišti. Hlavním úkolem letošního roku je pak připravit podklady pro stavbu vodovodu a kanalizace v Brtvi, což je akce za 50 milionů korun.

V této části města nebyl doposud vodovod?
Ne, ani kanalizace, a navíc je tu nedostatek vody. Příslib dotace už máme a měla by pokrýt 73 procent nákladů. Budování chceme zahájit v roce 2013, i když z pohledu platných zákonů nemáme povinnost tuto lokalitu odkanalizovat.

Zatím se vám nepodařilo dosáhnout na dotace pro přestavbu domu na náměstí, kam by se měl přestěhovat městský úřad?
Bohužel nepodařilo, šance snad bude od roku 2014. Záležet bude i na tom, jak stát přistoupí ke státní správě, neboť máme informace, že ji chce v obcích II. typu jako je Bělohrad zrušit, a pak bychom nový úřad ani nepotřebovali.

V plánu jste měli i rekonstrukci městského kulturního střediska.
Ano, ta byla zahrnuta do projektu revitalizace domu na náměstí. Nyní uvažujeme o tom, že jakmile získáme do vlastnictví budovu sokolovny, přesuneme kulturní středisko tam.

Jak je na tom město v komplexním hodnocení?
Myslím si, že docela dobře, máme prakticky hotové inženýrské sítě, opravené chodníky i komunikace. Co mě trošku trápí, je fakt, že nevlastníme kulturní sál. Ale do soupeření o získání Lázeňského hotelu jsme se nezapojili, což bylo určitě dobře. Společenský prostor nám jednoznačně chybí i třeba pro pořádání divadelních představení.

Rozpočet na letošní rok už máte schválený jako vyrovnaný, jaká zadluženost sužuje radnici?
Celkem dlužíme bankám osm milionů korun. Jeden dluh pochází z rekonstrukce základní školy, další z budování chodníků. Dluhy nás příliš nezatěžují.

Pozitivní zprávou je jistě informace, že stát zbaví město ekologické zátěže ve firmě Deprag, která ohrožuje zdroje pitné vody.

Ano, sanace se snad uskuteční v letošním roce, smlouva mezi ministerstvem financí a firmou, která zátěž odstraní, byla podepsána již na podzim 2011. Nyní probíhají přípravné práce.

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad