Zpráva z tisku: Pět minut oddechu je na přestávku příliš krátká doba

11.9.2012

Zahájení výuky v základní školeNový školní rok započal na Základní škole K.V.Raise přivítáním rekordního počtu 59 žáků do prvního ročníku.

 

 Bělohradští prvňáci se letos poprvé budou učit psát novou formou psacího písma. „Je to pro žáky ulehčení. Písmo Comenia Script vynechává náročné a zbytečné kličky a dítě se učí psát skutečně efektivním a navíc jednoduchým způsobem. Současná psaná podoba je již přežitá a zbytečně náročná. Novinka se osvědčila a odborná veřejnost jednoznačně tento typ písma podporuje," říká k problematice nespojovaných písmen ředitel školy Jaroslav Jirásko.

Učitelé v prvních třídách získali certifikát ke kvalifikované výuce písma absolvováním akreditovaného vzdělá vání.

Přestávky
„Dalšími velkými zářijovými tématy jsou přestávky a financování škol," pokračuje ředitel bělohradské základní školy. Nová vyhláška umožňuje školám zkracovat přestávky mezi jednotlivými hodinami, ale v Bělohradě tuto možnost nevyužijí. „Pět minut oddechu mezi vyučovacími hodinami je příliš krátká doba, necháváme původní desetiminutové přestávky," komentuje vyhlášku ředitel Jirásko.

Čeho však škola využije je podle jeho slov možnost zkrátit pauzu mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. „S ohledem na dojíždějící žáky a množství hodin v sedmém až devátém ročníku polední přestávku krátíme z 60 na 30 minut," uvedl Jaroslav Jirásko.

Financování škol ze strany státu hodnotí ředitel základní školy jako nejhorší za posledních deset let. Školám chybí prostředky na zabezpečení zákonem stanovených vzdělávacích aktivit – plaveckého výcviku, nákupu učebnic a pomůcek, o finanční podpoře vzdělávání pedagogů nemůže být ani řeč. Stát navíc zrušil od letošního roku vyplácení tzv. „pastelkovného", to je příspěvku 800 Kč pro žáka prvního ročníku. Většinu pomůcek a vybavení si tedy rodiče prvňáků hradí ze svého.

Pomoc


„Zřizovatel nás velmi podporuje, za to naší radnici opravdu děkuji. Schválil naší škole možnost zakoupení učebnic z rezervního fondu v hodnotě dvacet tisíc, přidal nám na lyžařský výcvik a hradí též část nákladů na plavecký výcvik. Škola navíc nemá jakýkoliv problém s modernizací a vybavením budovy. Stát ale nemůže své finanční povinnosti přesouvat na zřizovatele, má za školství odpovědnost a ze školského zákona je povinen hradit přímé náklady na vzdělávání," podotýká ředitel školy.

Proti podfinancování škol ze strany státu ředitelé škol od dubna protestují a prostřednictvím Asociace ředitelů základních škol byli osloveni představitelé vlády včetně premiéra Nečase. Odezva ze strany vlády byla vlažná.

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad