Zpráva z tisku: Sjezd osmdesátníků, již pamětníků v Bělohradě

24.5.2012

Sjezd pamětníkůOd svých padesáti let se každoročně scházejí v krajině svého dětství a mládí – v Lázních Bělohradě. Jejich vstup do první třídy byl poznamenám začátkem války, která končila v době ukončení školní docházky. Jí bylo dětství hodně ovlivněno.

 

 

Příkazy, zákazy, strachem o životy rodičů, školními poplachy s maskami, uhelnými prázdninami, kdy jednou týdně chodili jen pro úkoly ze všech předmětů do promrzlé sokolovny nebo spořitelny. Zapisovali si zadání. Nejen uhlím, ale i papírem se muselo šetřit, učebnice nebyly. Válka vše potřebovala. Bělohrad obsadila HJ (Hitlerjugend). Zabrala lázně, hotely, všechny vhodné objekty se změnily v jejich ubytovny.

Zabrali i naše plácky a milovaný rybník Pardoubek, a my, děti jen o pár let mladší než oni, kluci s dýkami za pasem, jsme si to s nimi nesměly vyřídit normální dětskou rvačkou. V sázce by byl život rodičů. Méněcenná rasa si nesměla vůči nim nic dovolit. Takové to bylo dětství, které má být bezstarostné..
Konec války – začátek puberty – euforie ze svobody.

Snažili jsme se dohonit vše, oč nás válka připravila – soubory, Sokol, skauting, hráli jsme divadlo, tančili. S radostí jsme chodili na bezplatné brigády na pomoc republice. Romantiku táborů a večerních ohňů s písněmi jsme prožívali často se slzami v očích. Bylo to silné. Tak jsme trávili svůj volný čas v mládí my, nyní osmdesátníci.

Jsme pamětníci. Prožili jsme vznik Protektorátu Böhmen und Mähren, zabrání města esesáky na motorkách, heydrichiádu, Lidice, revoluci v roce 1945, roky 1948, 1968 a 1989. Různá období historických událostí byla nepřehledná. Letos již po třicáté přivítá město své děti, dnes už osmdesátníky. Spolužáci se sjíždějí z celé republiky. Vítají příležitost navštívit známá místa, rodinné hroby, vrátit se na chvíli ve vzpomínkách do dětských let.

Sjezd je mezník. Již tři kroniky s fotodokumentací jsou toho dokladem. Zachycují naše zážitky z výletů do okolí, ze společné zábavy atd.

Důležitost tohoto sjezdu potvrzuje i slíbená návštěva starosty města Pavla Šubra. Sejdeme se v sobotu 26. května v Lázeňském hotelu v Lázních Bělohradě. Přejeme všem účastníkům dobrou náladu, pohodu a zdraví.

za spolužáky Zlata Zákoutská

Převzato z Jičínského deníku

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad