Zpráva z tisku: Svatá Anežka ozdobí Lázně Bělohrad

27.10.2011

sv. Anežka ČeskáV neděli v 15 hodin tu Mons. Josef Kajnek vysvětí pískovcovou sochu sv. Anežky České, kterou zhotovili podle autorského návrhu Evy Procházkové a pod dohledem akademické sochařky Dagmar Štěpánkové dva studenti hořické kamenické školy Josef Knap a Martin Galas.

 

 

 Starosta Pavel Šubr nám vysvětluje, proč plastika Anežky směřuje právě do Bělohradu. „Domluvili jsme se s ředitelem hořické školy Josefem Moravcem, a protože jde o náš pískovec, který věnoval majitel bělohradského kamenolomu František Žoček, budeme rádi, když monument bude zdobit právě Bělohrad.”

Peníze na zhotovení jedenácti soch, které vznikají v rámci grantu ministerstva školství, zaměřeného k 800. výročí narození této světice, věnovala krajská rada, sponzoři a materiál lom Javorka. Ministerstvo školství nakonec akci finančně nepodpořilo. „Duchovním otcem nevšedního projektu je profesor Petr Piťha, my se jej snažíme zrealizovat,” dodává Josef Moravec za své studenty a absolventy. Pavel Šubr říká, že nebylo lehké rozhodnout, kam dílo sochařů umístit.

„Chtěli jsme, aby bylo na očích. V parčíku mezi sokolovnou a lázněmi jsme nakonec nechali zbudovat pískovcový podstavec, kam byla plastika ve středu usazena.” Nedělní slavnosti se zúčastní vedle Mons. Josefa Kajneka i Milena Černá z Nadace dobré vůle Olgy Havlové. O osudu a odkazu Anežky České bude v sobotu od 19 hodin přednášet v kulturním sále lázní profesor Petr Piťha, který bude mít i hlavní projev při nedělním odhalení a svěcení sochy.

Zdroj: Jičínský deník

Projekt byl finančně podpořen Královéhradeckým krajem
Královéhradecký kraj

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad