Starostka odpovídíá: Budete letos pořádat folklorní festival?

4.4.2023

Folklorní festival 2022Letos folklorní slavnosti pořádat nebudeme. Poslední měsíce na toto téma proběhly značné diskuse, které vyvrcholily na jednání zastupitelstva města v prosinci. Na pomyslné misky vah si musíme dát tradici a kulturní dědictví, která se v Bělohradě díky souboru Hořeňák předává z generaci na generaci již desítky let.

 

 

Na straně druhé jsou to finance (předběžný rozpočet na třídenní folklorní slavnosti je 600-700 tisíc Kč) a organizace festivalu, která je ztížena i tím, že v okolí chybí ubytovací kapacity pro účinkující.

Na zastupitelstvu jsme projednávali návrh na jednodenní folklorní akci, která byla zamýšlena jako kompromis k finančně i organizačně náročnému třídennímu festivalu. Tato varianta ale nebyla pozitivně přijata samotným Hořeňákem, kteří jako důvod uváděli, že akce bez účasti zahraničních souborů nemá smysl, a navíc nebude lákavá k účasti ani pro soubory české a moravské. Návrh nebyl odhlasován. Následovalo hlasování o protinávrzích - zda bude město organizovat tradiční třídenní akci nebo letos od organizace odstoupí a bude ji pořádat až příští rok, kdy bude dostatek času se na vše připravit. Ani tyto protinávrhy nebyly přijaty, tudíž došlo k patové situaci.

Momentálně s Hořeňákem o budoucnosti festivalu opět jednáme a bude na zastupitelstvu města, zda odsouhlasí předpokládané finanční návrhy. Nadále zůstává otázkou, zda to, že v roce 2019 předal Hořeňák organizaci festivalu městu, bylo šťastné řešení.

Alena Kuželová, starostka

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad