Zdeněk Šputa

Zpět

Zdeněk Šputa - 2/2002

Zdeněk Šputa (1916)
Malíř a sochař. Studoval soukromě u profesora Jakuba Obrovského, byl členem ČSVÚ, založil skupinu Horizont, je nositelem Keplerovy medaile a členem Unie výtvarných umělců. Žije a tvoří v Praze a v Kalském mlýně.
Výstavy: N.Paka, Hořice v Podkrkonoší, Jičín, Pecka, Praha, Brno, Olomouc, Bratislava, Frankfurt n. M., Atény, Londýn, Stuttgart, Stockholm, Neubrunn, Vídeň, Baden Württemberk aj. Je autorem téměř třiceti realizací výstav v tuzemsku, v Evropě i v zámoří. Jeho práce se nacházejí v mnoha soukromých i veřejných sbírkách po celém světě ( v SRN, Švýcarsku, Anglii, Rakousku, Itálii, USA, Kanadě a Japonsku).V osmdesátých letech se vrací k malování, jemuž je věrný dodnes.
Pan Šputa toho sice moc nenamluví, ale o to víc toho namaluje. Jeho práci dobře vystihují slova malíře Vladimíra Komárka, který říká: „Obraz u poctivého malíře je vždycky obrazem jeho nitra.
Na to, že každý malíř vlastně maluje celý život jen jeden obraz, se přišlo už dávno.“ Herečka Táňa Fišerová říká něco podobného: „Jeho obrazy zpracovávají bolest proměnou ve vyrovnání. Je malířem ticha a jeho barvy jsou barvami duše“.
On sám říká: „Já nejdřív maloval krajiny. Velká, rozměrná plátna. Tahal jsem to na zádech po jižních Čechách. Tehdy mi šlo hlavně o to, abych si zamaloval. Jó, čím člověk míň ví, tím víc si troufá. Já, když si jenom vzpomenu...
Pak jsem ale zjsitil, že potřebuju něco méně konkrétního, a tak jsem začal malovat oblohu. Ta nezachytitelná stálá přeměna oblaků mě přímo fascinovala. Je to jako proces, který probíhá tady vevnitř a problém je, jak to zviditelnit....“

Malíř Zdeněk Šputa oslaví letos 23.června 86 let. Svůj podkrovní ateliér má již od roku 1947 v Mánesově ulici v Praze a Kalský mlýn je jeho druhým domovem.
Text: Martin Bradáček

 Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad