Střední odborné učiliště Lázně Bělohrad

15.9.2022

Budova SŠGSVážení spoluobčané, vzhledem k vašim častým dotazům na budoucnost Středního odborného učiliště ve městě a na převod areálu Kotykova mlýna na město Lázně Bělohrad se pokusím situaci popsat.

 

 

V roce 2018 došlo na základě rozhodnutí Zastupitelstva Královéhradeckého kraje ke splynutí Středního odborného učiliště Lázně Bělohrad a Gymnázia a dalších škol Hořice a vznikla nová škola Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice s tím, že bude zachována a zkvalitněna výuka v Lázních Bělohradě. Bohužel tento projekt (vedením města Lázně Bělohrad kritizovaný) neměl dlouhého trvání a letos k 30. červnu škola Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice opustila budovu SOU Lázně Bělohrad, Zámecká 478, Lázně Bělohrad.

Prioritou vedení města vždy bylo zachování středoškolské výuky ve městě i přesto, že někteří zastupitelé navrhovali požádat Královéhradecký kraj o převod budovy školy na město. Po jednáních se zástupci Královéhradeckého kraje se našlo pro naše město vhodné řešení. K 1. září 2022 se do budovy školy přestěhovala s některými svými obory (kuchař-číšník a cukrář, do budoucna zřejmě i truhlář) Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka. Tato škola bude využívat budovu školy i sportovní halu, kde umožní sportovní vyžití také občanům a sportovním klubům z Bělohradu. Škola navíc připravuje otevření prodejny s cukrářskými, pekařskými a kuchařskými výrobky. Bližší informace jsou v dopise ředitele školy Mgr. Petra Jaroše v příloze.

O Kotykův mlýn, kde zatím pokračuje praktická výuka oboru opravář zemědělských strojů Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice, projevilo zájem Zastupitelstvo města Lázně Bělohrad. Už v roce 2018 jsme požádali Královéhradecký kraje, který je majitelem areálu, o jeho bezúplatný převod na město a proběhla řada jednání o podmínkách převodu (s využitím především pro technické služby města). Letos v únoru byla oběma stranami (Královéhradecký kraj a město Lázně Bělohrad) projednána a po úpravách schválena smlouva o smlouvě budoucí darovací a Královéhradecký kraj zveřejnil záměr bezúplatného převodu areálu na město Lázně Bělohrad. Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje ale nakonec převod ani neprojednalo, neboť s ním nesouhlasil odbor školství kraje. Informace uvedené ve volebním programu hnutí Východočeši, že převod bojkotovalo vedení města a odložilo ho na neurčito, jsou lživé. Více v přiloženém dopise radního Královéhradeckého kraje pro oblast majetku Mgr. Václava Řehoře.

Ing. Pavel Šubr - starosta města
 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad