Jak získat dotaci Nová zelená úsporám light?

13.1.2023

Nová zelená úsporám lightVážení občané, od 9. ledna 2023 máte možnost podávat žádosti k dotaci Nová zelená úsporám light (NZÚ light). Díky této dotaci můžete získat až 150 000 Kč na výměnu oken a vchodových dveří, zateplení fasády, střechy, stropů a podlah.

 

 

 

To vše ve značně zjednodušeném režimu bez nutnosti projektu. NZÚ light počítá s výplatou i na úpravy, které jste již provedli. Tedy ne dříve než 12. září 2022.

Veškeré informace najdete na stránkách https://novazelenausporam.cz/nzu-light/

Kdo může získat dotaci?

Vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu, nebo trvale obývané rekreační stavby. Všichni členové domácnosti musí být příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně. Žádat můžete i v případě, kdy vaše domácnost pobírala v období od 12. 9. 2022 příspěvek na bydlení. Pokud splňujete tyto předpoklady, můžete si zažádat o dotaci.

 

Co budete potřebovat k žádosti o dotaci?

  1. vlastní účet u banky
  2. elektronickou identitu občana
  3. doklad o přiznání důchodu / příspěvku na bydlení
  4. odborný posudek k zamýšleným úpravám

Účet u banky

Pokud nemáte bankovní účet, jednoduše si jej zřiďte v bance. Dnes většina bankovních domů poskytuje běžné účty bez jakýchkoliv měsíčních poplatků.

Elektronická identita občana

Pokud máte bankovní identitu (pokud nevíte, zeptejte se ve své bance), elektronickou identitu občana si můžete zřídit z pohodlí domova. Pokud bankovní identitu nemáte, budete muset v průběhu zřizování identity občana navštívit pracoviště CzechPOINT (obecní úřady nebo České pošty).

Jak zřídit identitu občana?
Na webových stránkách NZÚ je poměrně hezky popsaný návod, případně videonávod. Pokud si s tím nevíte rady nebo nemáte internet, počítač apod., obraťte se na mladšího rodinného příslušníka, určitě vám rád pomůže.

V případě, že nikoho takového nemáte, pomůže vám zřídit identitu občana pracovnice sociální pracovnice Městského úřadu Lázně Bělohrad paní Mgr. Simonu Davidovou, kterou najdete v kanceláři na adrese Prostřední Nová Ves 2, Lázně Bělohrad.

Doklad o přiznání důchodu / příspěvku na bydlení

Pokud nemáte doklad o přiznání důchodu, je možné si o něj požádat na ČSSZ. A to dokonce online na webu ČSSZ prostřednictvím identity občana.

Pokud nemáte doklad o příspěvku na bydlení, kontaktujte prosím váš místně příslušný Úřad práce.

Odborný posudek k zamýšleným úpravám

Odborný posudek vám zdarma vypracuje ve spolupráci se žadatelem zástupce MAS Brána do Českého ráje, z.s. a podepíše jej. Kontakty na MAS najdete na stránkách MAS.

 

Nevíte si rady?

Časté dotazy najdete na stránce https://novazelenausporam.cz/caste-dotazy/
Kontakt na poradenství ohledně NZÚ light najdete na stránce https://novazelenausporam.cz/poradenstvi-pro-nzu-light

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad