Varování před podvodnými SMS

16.11.2023

Varování před podvodnými SMSMinisterstvo práce a sociálních věcí a další státní instituce se již delší dobu potýkají s problémem tzv. phishingových útoků. Ministerstvo práce a sociálních věcí varuje před podvodnými SMS a e-maily.

 

 

Občanům chodí podvodné SMS a e-maily, které se tváří jako informace od státu, především o problematice dávek a státní pomoci. Tyto zprávy pak odkazují na falešné weby.

Falešné webové stránky se snaží nalákat občany k poskytnutí citlivých osobních údajů či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu nad jejich bankovním účtem. Některé podvodné stránky působí velmi věrohodně. Grafická úprava těchto stránek napodobuje stránky MPSV, ČSSZ nebo Identity občana a dalších institucí.

Na tyto zprávy nereagujte a odkazy tohoto typu nikdy nerozklikávejte.

Nezadávejte v žádném případě žádné osobní či bankovní údaje - hrozí jejich zcizení s následkem převzetí kontroly nad vaším bankovním účtem. Pokud jste na podvodné stránce zadali své bankovní údaje (přihlašovací údaje k mobilnímu bankovnictví, údaje o kartě), kontaktujte ihned svou banku s žádostí o blokaci karty.

Podezřelé signály, že se jedná o podvodnou zprávu:

  • Je vám neočekávaně nabízena možnost dávky, příspěvku na bydlení apod., aniž byste o ně žádali.
  • Byli jste požádání, abyste na stránkách zadali své osobní nebo bankovní údaje.
  • Je od vás vyžadována okamžitá reakce.
  • Podezřelé webové stránky, příliš komplikované internetové adresy (obsahující např. pomlčky, podtržítka, zaměněné či zpřeházené znaky - např. mspv), weby registrované v zahraničních doménách (např. online, pw, net, com)
  • Text zprávy obsahuje gramatické nebo pravopisné chyby.

Jediná správná doména Ministerstva práce je mpsv.cz.

Klientská zóna MPSV: jenda.mpsv.cz.

Autor: Mgr. Simona Davidová, sociální pracovnice

 

zpět


Město Kultura a sport Úřad Menu město kultura a sport úřad město kultura a sport úřad
česky  english  german

pokročilé vyhledávání 
Lázně Bělohrad